Belföld

Jelenléti oktatással számolnak

A szakemberek szerint a tavaszi vakáció meghosszabbítása azt segíti elő, hogy minél hamarabb benépesülhessenek az osztálytermek / Fotó: Sógor Beáta
2021.04.10 - 13:05

A tavaszi vakáció végén a korábban leszögezett forgatókönyvek alapján folytatják a tanévet a diákok — derül ki az Államelnöki Hivatal közleményéből. Klaus Iohannis államelnök csütörtökön egyeztetett Sorin Cîmpeanu oktatási miniszterrel a 2020/2021-es tanév további menetéről és lezárásáról. Az államfő a találkozón kiemelte az oltási folyamat felgyorsításának szükségességét a tanügyi személyzet körében, hangsúlyozva, hogy „a pedagógusok minél nagyobb számban történő immunizálása hozzájárul a fizikai jelenléttel zajló oktatás biztonságossá tételéhez”, írja az Agerpres. A tanügyi személyzet minél magasabb számban történő immunizálása érdekében indult útjára április 8-án az Oltás és tesztelés a tanulásért! országos kampány. Az április 29-ig tartó kampány ideje alatt a tanügyi államtitkárok bejárják az országot, és minden megyében részt vesznek a főtanfelügyelők által szervezett tanácskozásokon, melyek elsődleges célkitűzése a koronavírus elleni oltás, illetve a tesztelés népszerűsítése.

Az oktatási és az egészségügyi miniszter február eleji közös rendeletének értelmében az egyes települések fertőzöttségi rátájától függően három forgatókönyv szerint zajlik a tanítás a második félévben az oktatási intézményekben. Azokon a településeken, ahol az elmúlt 14 napban regisztrált új fertőzöttek száma nem haladja meg az 1 ezreléket, minden óvodában és iskolában fizikai jelenléttel zajlik az oktatás mindenki számára. 1 és 3 ezrelék közötti incidencia esetében az óvodások, elemi osztályosok, illetve a végzős — 8., 12. és 13. — osztályok diákjai mehetnek iskolába, a 3 ezreléket meghaladó ráta esetében pedig az óvodások és a kisiskolások teljes létszámmal járhatnak a tanintézetbe, míg a végzősök hibrid rendszerben — az osztály fele az iskolában, másik fele online — tanulnak. A többiek számára online rendszerben zajlik az oktatás. A második félév szerkezete viszont egy tanügyminisztériumi rendelet értelmében változott, a gyerekek április másodikától május 4-ig tavaszi vakáción vannak, ennek következményeképp a tanév egy héttel meghosszabbodott. A végzős osztályok számára nem módosul a tanév szerkezete. Számukra a tavaszi vakációkra április 2-a és 11-e, valamint április 30-a és május 9-e között kerül sor, a kettő között, vagyis április 12-e és 29-e között a végzős osztályok online vesznek részt minden oktatási tevékenységen. A tavaszi vakáció egy hónaposra való kiterjesztése azért volt fontos, mert az országban jelenleg tombol a koronavírus-járvány harmadik hulláma, s a szakemberek úgy ítélték meg, hogy ezzel az intézkedéssel csökkenteni lehet a személyek közötti interakciók számát.

Az államelnökkel való találkozást követően a közszolgálati televízió adásában nyilatkozó Sorin Cîmpeanu azt mondta: az iskolák — a járványügyi helyzet függvényében — május elején vagy május második felében tudnak ismét kinyitni. A tárcavezető úgy fogalmazott: „meghaladja a tanügyminisztérium felfogóképességét”, hogy mi a logika abban, hogy a piros forgatókönyves településeken a negyedik osztályosok teljes létszámmal mehetnek iskolába, a képességvizsga előtt álló nyolcadikosoknak pedig — ugyanabban az iskolában, ugyanakkora osztálytermekben — csak a fele járhat fizikailag órára. A fizikai jelenléttel való oktatáshoz való visszatérés elengedhetetlen feltétele, hogy lefelé mutató járványügyi trend alakuljon ki, a gyermekek tesztelése és a tanárok oltása csak kedvező feltételeket teremtenek — hangsúlyozta a tanügyminiszter.

S. B.

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.
Belföld

Ősztől már hétfajta ösztöndíj lesz

A 2024/2025-ös tanévben már 7 különböző ösztöndíjban részesülhetnek a romániai diákok.