Rendhagyóra sikeredett ez az iskolai év is, hiszen a szeptemberi tervekhez képest módosítani kellett a tanév szerkezetét az október végi, november eleji kéthetes kényszervakáció miatt. A tanügyminiszteri rendelet értelmében a gimnáziumi és líceumi diákok már január 3-án visszatértek az iskolapadokba, míg az elemi osztályok tanulói és az óvodások január 10-étől térnek vissza az oktatási intézményekbe. A módosított tanévszerkezet miatt a január végére tervezett egyhetes félévközi szünidő elmarad, a diákok január 14-én elbúcsúznak az első félévtől, január 17-én pedig már a második félévet kezdik. A szülői bizottságok egy része az omikron-variáns rohamos terjedése miatt azt kérte az illetékes hatóságoktól, hogy a január 10. és 14. közötti időszakban online oktatásra térjenek át, ezzel is a közbiztonság érdekeit szolgálva. Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter a szülőktől érkezett felvetés kapcsán elmondta, érvényes jogszabály sem áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy az első félév utolsó hetében online tanuljanak a diákok. Ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy az egészségügyi miniszterrel egyeztetnek majd, amennyiben növekszik majd a betegek száma. Addig marad a már eddig megszokott szabályozás: mindazon közigazgatási egységben, ahol a fertőzöttségi szint 3 ezrelék alatt van, jelenléti oktatás zajlik. A 3 ezrelék feletti településeken már figyelembe veszik a tanintézmények alkalmazottainak oltottsági arányát: ott lehet jelenléti oktatás, ahol az oltottsági arány 60 százaléknál magasabb.
Megyénkben a január 7-ei adatok alapján Egri és Szilágyér községben haladta meg a fertőzöttségi szint a 3 ezreléket, ám a gyerekek jelenléti oktatásban vehetnek részt, mivel a tanügyi alkalmazottak legalább 60 százaléka be van oltva. És akkor most el kell kezdeni gondolkodni időben mindazon iskolák, óvodák esetén, ahol még mindig nincs 60 százalék feletti oltottsági arány, hogy mit fognak tenni, ha településük „bepirosodik”, ismét nyugodt szívvel vállalják az online oktatás nehézségét?
Időközben az egészségügyi miniszter, Alexandru Rafila azt nyilatkozta, egy méltányosabb besorolási rendszer kidolgozását tervezik, hogy tényleg csak abban az esetben kelljen bezárni az iskolát, óvodát, ha nincs más lehetőség.
Sógor Beáta