Külföld

Javasolják a Kínából érkezők tesztelését

Csütörtökön Belgiumban is bevezették a tesztkötelezettséget a Kínából érkezőknek (Fotó: getty images)
2023.01.05 - 16:06
Erősen javasolják az EU-tagországoknak, hogy minden Kínából érkező utasnak kötelező legyen egy negatív koronavírus tesztet bemutatni, amelyet legkésőbb 48 órával indulás előtt végeztek — közölte az Európai Unió Tanácsa.

Az egészségügyi miniszterek brüsszeli tanácskozásukon egyetértettek abban, hogy az új típusú koronavírus Kínában feljegyzett magas esetszáma miatt összehangolt óvintézkedésekre van szükség — különös tekintettel arra, hogy az ázsiai ország január 8-tól enyhíti utazási korlátozásait.
Éppen ezért arra bátorítják a tagállamokat, hogy a Kínában megkövetelt negatív tesztet egészítsék ki az európai területre érkezéskor szúrópróbaszerűen végzett tesztekkel, illetve a pozitív eredmények sorrendjének meghatározásával a lehetséges új változatok azonosítása érdekében.
A 27 tagállamot arra is ösztönzik, hogy teszteljék a nemzetközi járatokat fogadó repülőterek és a Kínából érkező repülőgépek szennyvizét a genomikus szekvencia segítségével. 

Végül, de nem utolsósorban a tagállamok megállapodtak abban is, hogy a Kínába induló és onnan érkező járatok minden utasa viseljen védőmaszkot – derült ki az Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc képviselőinek részvételével zajló találkozó következtetéseiből.
A tagállamok január közepéig értékelik az európai és globális járványügyi helyzetet, és felülvizsgálják a bevezetett intézkedéseket – közölte az uniós tanács.

Mint ismeretes, Peking decemberben,a zavargásokat követően hirtelen véget vetett a Zéró Covid politikájának, ám azóta 1,4 milliárd lakosa körében robbanásszerűen megnőtt az esetek száma, ennek ellenére január 8-án a külföldről érkező turisták karanténkötelezettségét is feloldja.

Vegyes reakciók 

A kínai adatok átláthatóságának hiánya miatt aggódva és új változatok megjelenésétől tartva az európai országok kezdetben nem egységesen reagáltak, három EU-tagállam (Olaszország, Spanyolország, és Franciaország) azonban úgy döntött, hogy a Kínából érkező utazók érkezéskor vagy beszálláskor tesztelést írnak elő. Talán nem is indokolatlanul, hiszen például Kínából a karácsonyi ünnepekre Olaszországba érkező utasok több mint fele pozitívnak bizonyult a Covid-teszten a Malpensa milánói repülőtéren: a Pekingből érkező járat 120 utasából 62-nek lett pozitív a tesztje.
A csütörtöki nap folyamán Belgium is csatlakozott a három országhoz, így a Kínából Belgiumba közvetlen repülőjárattal érkező utasoknak hamarosan negatív koronavírus-tesztet kell bemutatniuk a felszállás előtt.

Kínának rosszul esnek ezek a korlátozások 

Kína elítélte a világ egyre több országa által bevezetett korlátozásokat, figyelmeztetve, hogy megtorlásként "ellenintézkedéseket" tehet." Megközelítésünk a tudományon alapul (...) Csak az általunk indokoltnak tartott intézkedéseket hozzuk meg, a kínai helyzet alakulásához és szakértőink közötti megbeszéléshez igazodva" - mondta az EB szóvivője.

A múlt héten az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) kijelentette, hogy az utasok szisztematikus szűrése indokolatlan, mivel az uniós országokban viszonylag magas az immunizálás és a védőoltások szintje, és a Kínában keringő változatok már az EU-ban is megtalálhatók.
Hangsúlyozva a megbízható kínai statisztikák hiányát, az ECDC kedden ismét úgy értékelte, hogy a fertőzések robbanásszerű növekedésének Kínában "nem kell hatással lennie az európai járványügyi helyzetre". Ezzel ellentétben az Egészségügyi Világszervezet érthetőnek tartotta a világszerte hozott védekezési intézkedéseket, úgy a vírus Kínában való nagy terjedése miatt, mint a teljes adatok hiánya okán.

Hírszerkesztő