Új élményekkel és angol nyelvtudással egyaránt gazdagodtak a gyerekek a szatmárnémeti MADISZ által Hadadon szervezett angol nyelvtáborban. Az anyanyelvi táborba sajnos nem volt elég jelentkező.
Újra élményekben gazdag hetet töltöttek el a gyerekek Hadadon a szatmárnémeti MADISZ által immár tizenharmadik alkalommal megszervezett angol nyelvtáborban, melynek a Degenfeld kastély adott helyet. A táborba hatvan I-VIII. osztályos gyermek jelentkezett, köztük öt hadadi iskolás is. A nyelvtábor lehetőséget adott arra, hogy a gyerekek elmélyítsék az iskolában tanultakat, az érdekes foglalkozások során a diákok játszva sajátíthatták el a kifejezéseket, hiszen a foglalkozásokat vezető nyelvtanárok igyekeztek beszéltetni a gyerekeket, hogy valóban gyakorolják az angol nyelvet. A tábor első napján minden diák szintfelmérőt írt, így mindenki a saját tudásának és felkészültségének megfelelő csoportban vehetett részt az oktatáson. A gyerekeknek egy percig sem volt idejük unatkozni, hiszen a délelőtti háromszor 50 perces, illetve délutáni kétszer 50 perces aktív tanulási időszakok közötti szünetekben izgalmas csapatjátékokon, versenyeken vettek részt.
Kevesebben jelentkeztek
Ilonczai Annamáriának többéves tapasztalata van az oktató-nevelő táborok szervezésében, és anyukaként is az a véleménye, hogy először a gyermek anyanyelvi szókincse, képzelete kell kifejlődjön, csak azután kell elkezdeni az idegen nyelvek tanulását, az óvodában nem, hanem elegendő iskolás korban bevezetni. „A legtöbb kisiskolás gondolatait nem tudja szavakban leképezni, fantáziája sekély, fejletlen, mert a tévéből és az interneten kész képeket kap, félszavakban beszél, nincs szókincse. Hiányzik gyermeki életéből a meseolvasás”, mondta el Ilonczai. Ezért tartották fontosnak a Gyermek Anyanyelvi Táborok elindítását, ami azonban az idén elmaradt, mert nem gyűlt össze a minimális tízes létszám. Az angol táborba is látványosan kevesebben jelentkeztek, mint az előző években, a szülők fele az utolsó pillanatban tudta előteremteni a tábor költségeit. A jelentkezett szülők fontosabbnak tartják, hogy az I-IV. osztályos gyermekek inkább az angol nyelvet tanulják, mint a gyermek anyanyelvi szókincsének gyarapodását, magyarázta a szakember. „A táborok idején azt is tapasztaltuk, hogy a gyerekekben egyre kevesebb a kezdeményező készség, szabadidejükben nem tudnak mit kezdeni magukkal, ami valószínűleg azzal magyarázható, hogy sajnos egyre több időt töltenek a tévé és a számítógép előtt. Ezért a táborok idején igyekszünk minél több csapatjátékot, versenyt beiktatni a napi programba”. A tábor megszervezését a Szatmár Megyei Tanács támogatta.
Pándi Annamária