Zsinórban második alkalommal kapta meg a kiválósági oklevelet a nemrég rendezett Szatmári Díjazottak Gáláján Bartincki Attila, a Nagykárolyi Karate Do B.F.K.S. Sportegyesület karatékája. Attila újabb Európa- és világbajnoki címeket kíván szerezni.
Bartincki Attila hat éves korától, szinte napra pontosan tíz évvel ezelőtt kezdett karatézni – mesélte a karatéka édesapja, Bartincki Lajos, aki egyben a Nagykárolyi Karate Do B.F.K.S. Sportegyesület alelnöke. „Még kiskorában megmutatkoztak az adottságai, néha amolyan »kis Jackie Chanként« viselkedett otthon” – magyarázta viccesen a sportoló édesapja, aki hozzátette, hogy először kung fu–tréningekre szerették volna beíratni, viszont az edzők nem foglalkoztak gyerekekkel, így a karatét választották.
Attila rendkívül gyors fejlődést mutatott: 2003 novemberében a Szatmárnémeti Zanshin SE által szervezett versenyen szerezte első érmét (bronz), majd 2004 februárjában az Aradi Banzai karateklub megmérettetésén meglett az első aranyérem is (mindkettő formagyakorlatban). Azóta nincs megállás az éremgyűjtésben: a számos országos bajnoki győzelem mellett 2011-ben és 2012-ben három Európa-bajnoki (2 egyéni és 1 csapat), illetve négy világbajnoki címet (2 egyéni és 2 csapat) gyűjtött be az „aranygyermek”, formagyakorlatban és szabad küzdelemben egyaránt.
Karrierje legszebb élményeiről kérdezve Attila elmondta, hogy első nagyobb sikerélménye 2008-ban volt, a Miskolci Világkupán, ahol a döntőben a Japán származású, ám az Amerikai Egyesült Államok színeiben versenyző Kody Maót sikerült legyőznie. Pályafutásának egy másik emlékezetes pillanata az első vb-címe volt, amelyet 2011-ben szerzett a németországi Halléban.
Attila első edzői dr. Fazekas György és Dorel Paşca voltak, aztán hozzájuk csatlakozott Gheorghe Dărăban, aki azóta is egyengeti sportpályafutását, az utóbbi években ugyanis többnyire ő foglalkozik a nagykárolyi tehetséggel.
Attila elmondta lapunknak, hogy minden hétköznap két órát edz, a rangosabb versenyek előtt viszont akár hétvégeken is készül. Pályafutását olyan neves edzők segítették az edzőtáborok során, mint az olasz shihan Mirio Mannini, shihan Aurel Pătru (az SKDUN karate–világszervezet főtitkára, a román szövetség elnöke, egyben válogatott edző), sensei Kecskés Ferenc, sensei Sajó Zoltán és shihan Juhász Ferenc.
„Az elején játék volt számomra a karate, most már viszont olyan, mint egy életforma. Sokat javultak a koncentrációs képességeim, megtanultam küzdeni a céljaimért, és ami a legfontosabb megértettem az alázatosság fogalmát és annak jelentőségét” – fogalmazott a karatéka, aki jelenleg a Nagykárolyi Elméleti Líceum 9. osztályának a tanulója.
A kiválósági oklevélről is kérdeztük a fiatal sportolót, aki bevallotta, hogy nem számított az elismerésre. „Nagyon megtisztelő érzés volt újra átvenni az oklevelet, ez a legkiemelkedőbb elismerés, amit eddig kaptam. Mindez újabb motivációt ad arra, hogy folytassam pályafutásomat” – mondta Attila, majd hozzátette, hogy a továbbiakban újabb Európa- és világbajnoki címeket szeretne szerezni, ugyanakkor bízik abban, hogy a karatét beválogatják az olimpiai sportágak közé és a felnőtt válogatottal részt vehet az ötkarikás játékokon.
Fotó és szöveg: ifj. Deák Endre