Szatmárnémeti

Járvány utáni állásbörze

Fotó: A szerző felvétele
2022.05.21 - 13:00
Két évnyi kihagyás után tegnap újra volt állásbörze Szatmárnémetiben. A megszokott helyszínen, a megszokott időponttól, a megszokottnál több cég várta a szintén nagy számú állást keresőt.

Ötvenkét cég kínált több mint hétszáz állást a péntek délelőtti, szatmárnémeti állásbörzén, a segélyt kapó munkanélküliek számára kötelezőnek számító eseményen több százan jelentek meg ezek közül a megyéből mindenfelől.

Minden ágazat

A közhivatalok részéről felszólalók mind üdvözölték az eseményt, és reményüknek adtak hangot, hogy ez a börze is jó alkalom lesz arra, hogy kereslet és kínálat összetalálkozzon, azaz munkanélküli munkát találjon, a munkaadó pedig új munkatársakat. Az állásbörzei részvételt hasznosnak találó cégek az ágazatok szinte mindegyikét lefedték, fafeldolgozásban, vendéglátásban, szolgáltatásban, fémfeldolgozásban, kereskedelemben és építkezésben érdekelt cégek egyaránt megtalálhatóak voltak standjaikkal.

Nehéz időszak volt

Simona Derşidan, a börzét szervező Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) vezérigazgatója elmondta – a járványügyi helyzetre célozva –, hogy nehéz időszakon vannak túl nem csak a munkavállalók és a munkaadók, de az állami hatóságok is, az egészségügy után a távmunka és technikai munkanélküliségi segélyt folyósító AJOFM van túl embert próbáló időszakon. Radu Roca prefektus szintén üdvözölte az állásbörze munkaadóit és munkavállalóit és reményének adott hangot, hogy a börzével sikerül összehangolni a két résztvevő fél jövőbeli tevékenységét, azaz sokan fognak munkát és munkatársat találni maguknak.00

 

Nehéz időszak van

A szép reményekhez képest a rideg valóság az az, hogy nagyon rossz helyzetben vannak munkaadók és munkavállalók egyaránt. A cégvezetők részéről többen is úgy tapasztalják, hogy rosszabb a helyzet mint a 2008-as pénzügyi válság idején, mert akkor a pénzügyi szektor és az ingatlanpiac volt nehéz helyzetben, most azonban az ágazatok mindegyikébe begyűrűzik a válság. Nemcsak hogy a költségei nagyok a cégeknek, de ezzel egy időben a bevételek is visszaestek és ugyanez a helyzet érvényes a munkavállalókra is, mert az alkalmazottak nagy része eddig is csak hónapról hónapra tengette az életét a fizetésből, de most egyenesen nélkülöznie kell a kibírhatatlan mértékű drágulások miatt. Fizetésemelésre lenne szükség, hogy tartani tudják korábbi életszínvonalukat az emberek de a bevételkiesések és a megdrágult működtetési költségek miatt ilyesmit még ígérni sem tudnak a cégek. Legjobb esetben is patthelyzet van a szatmári gazdaságban, állítják többen is a cégvezetők részéről, ennek feloldása csak az lehet, hogy véget ér a háború.

Princz Csaba