„Eddig is szidtak a nagykárolyi utak miatt, de ha megkezdődik az Apaserv Regionális Vízszolgáltató Vállalat által koordinált projekt kivitelezése, bele sem merek gondolni, hogy fogjuk átvészelni azt az időszakot” — mondta Kovács Jenő egy évvel ezelőtt.
Nem számít újdonságnak az a megállapítás, hogy rosszak az utak Nagykárolyban. Ha visszagondolunk, azt is mondhatjuk, talán sose voltak jó állapotban. Viszont a mostanában tapasztalható körülményekhez képest talán minden ezelőtti sokkal jobb volt. Igaz, lehetett tudni, hogy ha megkezdődik a vízvezeték- és csatornacsere, feltúrják, felvágják azt is, ami jó, tovább rontják mindazt, ami régóta rossz. Közel egy éve folyik rohamtempóban az Apaserv Regionális Vízszolgáltató Vállalat által koordinált vízvezeték- és kanalizálás-cserélési projektnek a kivitelezése a városban. A kivitelező egy cégkonzorcium, melynek munkatársai valósággal versenyt futnak az idővel, hiszen év végére be kell fejezniük Nagykároly 74 utcájában a munkálatokat, s mindebben az időjárás nincs nagy segítségükre.
„Én megértem, hogy mindenki türelmetlen, hiszen a kivitelezőt sürgeti az idő, míg engem, minket a nagykárolyiak akarnak megkövezni azért, amilyen állapotok az utóbbi időszak esőzései nyomán kialakultak a város utcáiban. A főbb útszakaszokon is baj van, de még nagyobb a baj azon mellékutcákban, kis utcákban, melyek alacsonyabban találhatóak. Az Ecoului és a Nicolae Iorga utcákban alig lehet közlekedni, szinte mindent beborít a sár, de a helyzet máshol sem rózsás. Szerda reggel ismét egyeztettem a kivitelezőkkel, az utak helyreállításáért felelős Viakond Kft. és a kanalizálási munkálatokat irányító Saminstal Kft. képviselőivel. Elmondták, az utóbbi hetek időjárási körülményei miatt nem tudnak haladni a kivitelezéssel, ugyanakkor az útjavítási munkájukat sem tudják végezni, amíg a talajban meggyűlt víz el nem tűnik. Az Ecoului és Nicolae Iorga utcák esetében például azt kérték az ott élők, hogy ahelyett, hogy földdel töltik fel az utcát, inkább hordják ki a földet onnan, s az utat egy bizonyos mélységig tört kővel és kaviccsal töltsék fel. Ez három kilométernyi szakaszon jelentene munkát, viszont egy 300 000 lejes kiadásról beszélünk, s ezt nem tudom, hogyan finanszírozhatnánk. Arra kérem a nagykárolyiakat, tanúsítsanak még egy kis türelmet és megértést, amit tudunk, megteszünk, de valamilyen szinten mi is a körülmények áldozatai vagyunk. Túl későn licitálták ki ezeket a munkálatokat, későn kezdtek hozzá, a kivitelező számára sem úgy történnek a kifizetések, ahogy kellene. Ördögi kör ez, melynek valamilyen szinten mindannyian az áldozatai vagyunk. Persze, könnyű türelmet kérni, mikor az ember gyalogosként és autósként is csak nehézségekbe ütközik, de meg tudom ígérni, hogy dolgozunk a problémán. A mi embereink is dolgoznak már, segítünk, ahol tudunk, mindössze annyit kértünk a Viakond és a Saminstal képviselőitől, hogy biztosítsák az anyagot, s szállítsák oda a köveket, ahova kérjük, s onnan a mieink intézik a többi munkát” — sorolta Kovács Jenő.
Jelentkezzenek a nagykárolyiak!
A polgármester ugyanakkor arra is megkérte a nagykárolyiakat, hogy tegyenek le értesítéseket úgy a közterület-fenntartó igazgatósághoz, mint a polgármesteri hivatalba az utcájuk állapotának minőségével kapcsolatban. A beérkezett kérvények alapján döntik el, melyek azok az utcák, ahol hamarabb segíteni tudják a lakosságot azzal, hogy valamelyest könnyítenek az utcában tapasztalható állapotokon.
„Megértem a lakosságot is, hiszen senkinek nem jó és nem könnyű olyan utcában lakni, ami gyakorlatilag fel van szántva és mindent ellep a sár. Megígérem, hogy amint lehet, segítünk rajtuk, igyekszünk mindent elkövetni, hogy legalább a lakóhelyük megközelítése ne ütközzön óriási nehézségekbe. Lehet szidni engem, lehet szidni a kivitelezőt, mindenkinek szíve joga, de ahhoz, hogy tiszta vizünk legyen, valahogy elő kellett keríteni a földben található vezetékeket. Sajnos ennek nincs más módja” — mondta a polgármester.
Tőtős Tímea