Belföld

Japán sztrájk az egészségügyben

2013.10.15 - 10:03

A szatmári egészségügyi alkalmazottak nagy része csatlakozott az országos akcióhoz, és piros–sárga–kék karszalagot viselt tegnap. A japán sztrájk szerdáig tart az egészségügyben.

 

Az Egészségügyi Koalíciós Egyesület tagjainak döntése értelmében október 14. és 16. között japán sztrájkot tartanak az egészségügyi alkalmazottak. A tiltakozó megmozdulás egy akciósorozat része, mellyel az egészségügyi alkalmazottak el szeretnék érni, hogy az egészségügyi minisztérium és a pénzügyminisztérium teljesítse követeléseiket. A koalíció tagjai megállapították, hogy Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter nyitott a párbeszédre, a koalíció javaslata alapján véglegesítette az orvosi műhiba törvényét, és az egészségügy pozitív irányú költségvetés-kiegészítését is optimistán szemlélték. A jó szándék azonban nem elég, hiszen több követelést is teljesítenie kell az egészségügyi, illetve a pénzügyminiszternek: a kórházban dolgozó orvosok azt szeretnék elérni, hogy ne minősüljenek közalkalmazottnak, ugyanakkor a bértábla megváltoztatását is kérik: a gyakorló orvosok bérének jelentős emelése mellett azt kérik, hogy az orvosok minimálbérét 2800–3000 lejben határozzák meg. Ezenkívül kérik, hogy a bruttó nemzeti össztermék (GDP) 6 százalékát biztosítsák az ágazatnak.

A szatmáriak is tiltakoznak

Szatmár megyében mintegy 400 személynek elegendő szalagot osztott szét a Szatmár Megyei Orvosi Kamara, derül ki a Román Orvosi Kamara alelnökének, dr. Călin Bumbuluţnak — aki egyben a Szatmár Megyei Orvosi Kamara elnöke is — a tájékoztatásából, aki elmondta, elsősorban a kórházakban dolgozó orvosoknak osztották szét a karszalagot. Aurelia Pop, a Sanitas Szakszervezeti Tömörülés Szatmár megyei elnöke megkeresésünkre elmondta, hogy a szakszervezetnek 1150 tagja van a megyében, akik közül 700-an írták alá a tiltakozási akciókat támogató listát, így ők biztosan sztrájkolnak. A Szatmár Megyei Orvosok Független Szakszervezetének elnöke, dr. Cristina Mihalca megkeresésünkre elmondta, a szakszervezet minden tagja részt vesz a japán sztrájkban. Dr. Flaviu Simu, a Szatmár Megyei Fogorvosi Kamara elnöke elmondta, a fogorvosok szolidarizálnak a Szatmár Megyei Orvosi Kamara tagjaival, így ők is részt vesznek a tiltakozó megmozdulásokban. „Mi nem fizetésemelést kérünk, hanem azt szeretnénk, ha támogatnák a kisjövedelműek fogorvosi ellátását, illetve biztosítanák az ingyenes fogorvosi ellátáshoz szükséges pénzalapot a 18 éven aluliak számára. A megyében praktizáló fogorvosok közül mindössze 60-nak van szerződése az Egészségügyi Biztosítási Pénztárral, a többiek magánpraxisban tevékenykednek” — fogalmazott Simu. Dr. Călin Bumbuluţ és Aurelia Pop elmondták, hogy a japán sztájkot követően november másodikán sor kerül az Egészségügyi Koalíciós Egyesület közgyűlésére Bukarestben, melyet a Hallgatás Menete elnevezésű tiltakozó megmozdulás követ majd. A tiltakozó megmozduláson a jelenlegi tervek szerint legkevesebb 5000 egészségügyi alkalmazott vesz majd részt. Az azt követő tiltakozási formákról annak függvényében döntenek majd, hogy a kormány milyen mértékben teljesíti követeléseiket.