Belföld

Januárban indul az immunizálás

2019.11.26 - 09:05

HPV elleni vakcina beszerzésére írt ki licitet az egészségügyi tárca az év elején. A minisztérium 11 éve nem vásárolt a méhnyakrákot is okozó vírus elleni oltásból, januártól ígérik a vakcinát.

Tizenegy év után először írt ki licitet az idei év elején az Egészségügyi Minisztérium a méhnyakrákot is okozó Humán Papillomavírus (HPV) elleni vakcina beszerzésére. A procedúra, melynek során négyéves keretszerződést írtak alá a gyártóval, mostanáig tartott a szaktárca közleménye szerint, ezekben a hetekben pedig közel 20 ezer dózist szállítanak le a megyei közegészségügyi hatóságoknak. A vakcinával azokat a 11–14 év közötti lányokat oltják be ingyenesen, akik ezt 2017–2018 folyamán kérvényezték a háziorvosuknál. Azok is megkapják a vakcinát, akik elmúltak már 14 évesek a kérelmezés óta — pontosít a szaktárca. Mint kiderült, ez az első szállítmány, de a szerződés szerint az elkövetkező négy évben 2,1 millió HPV elleni oltást oszthatnak szét a kérelmezők számának függvényében.

„A méhnyakrák öl, de a tájékozatlanság úgyszintén. Ez egy olyan ráktípus, ami védőoltással és szűréssel megelőzhető, s ez megkímélheti a következő generációkat a daganatos betegséggel járó hatalmas fizikai és pszichés szenvedéstől” — nyilatkozta Victor Costache egészségügyi tárcavezető, hozzátéve: a minisztérium kötelessége, hogy az oltás biztosításával megvédje a lakosságot ettől a betegségtől. Azt is elmondta, hogy sajnos volt olyan időszak, amikor rendelkezésre állt az oltás, de mivel nem készítették fel a lakosságot, nem magyarázták el, hogy mi a teendő, ezért ezt elpocsékolták.

Az Egészségügyi Minisztérium most arra kéri a szülőket, hogy kérjenek tájékoztatást a családorvosuktól a HPV elleni védőoltásról, a szakembereket pedig arra intik, igyekezzenek korrekt és világos információkkal szolgálni, minden kérdésre válaszolni.

 

Nagyon kell az immunizálás

 

Amint arról már több ízben beszámoltunk, az Európai Unió országai közül Romániában a legmagasabb a méhnyakrák okozta elhalálozások száma, ez pedig sajnos, hosszú évek óta nem változott. A hazai szaktárca utoljára 2008-ban vásárolt a vakcinából, de a tizenegy évvel ezelőtti országos oltáskampány nem aratott sikert.

Köztudott, hogy a méhnyakrák évente mintegy kétezer nő — nagyjából egy kisebb vidéki település teljes lakosságával felérő számú páciens — halálát okozza. A hazai női lakosság körében az emlőrák mellett a méhnyakrák szedi a legtöbb áldozatot, ha rosszindulatú daganatos betegségekről van szó, a méhnyakráknak pedig az egyedüli megelőzési módja a HPV elleni oltás.

Az Egészségügyi Világszervezet javaslata szerint a 11–14 év közötti lányokat be kell oltani a HPV ellen, de vannak már olyan országok is, ahol a fiúkra is kiterjed az oltáskampány — például Nagy-Britannia és Ausztrália —, hiszen ők a hordozói a vírusnak, illetve az Amerikai Egyesült Államokban minden 45 éven aluli férfi és nő igényelheti.

 

Évi egy szűrővizsgálat

 

Ha immunizálásra nem is, de ingyenes szűrővizsgálatra háziorvosi küldőpapírral évek óta lehetőség van Romániában. A Babeş–Papanicolau-tesztként ismert, fájdalommentes és gyors szűrővizsgálattal könnyen kiszűrhető a HPV jelenléte, a kóros elváltozások, a méhnyakrák nagyon korai stádiuma is. Az ingyenes vizsgálaton viszont nem vehetnek részt azok, akiknek az esetében valamilyen sebészeti beavatkozás során eltávolították a méhnyakat, illetve azok sem, akik teljes méheltávolításon estek át. Ugyanakkor azon 64. életévüket betöltött hölgyeket sem veszik be a programba, akiknél a legutóbbi három citológiai vizsgálat eredménye normális volt.

Azoknak a Szatmár megyei nőknek, akik részt akarnak venni az államilag támogatott, de akár életmentő szűrőprogramban, elsőként a családorvosukat kell felkeresniük. Amennyiben a háziorvos úgy véli, hasznos lehet a vizsgálat, egy típusnyomtatványt állít ki a páciens számára, és a legközelebbi mintavételi központba irányítja. Időpont-egyeztetést követően ezekben elvégzik a vizsgálatot, amelynek mintáit laboratóriumba küldik. Az eredményeket pedig a családorvosoknak továbbítják, ők azok, akik kiértékelik ezeket pácienseikkel.

A vizsgálat csak akkor ingyenes, ha a háziorvos indokoltnak tartja, az általa kiállított küldőpapírral pedig azt a bizonyos mintavételi központot keresik fel a hölgyek, ahová irányították őket. A típusnyomtatvány nélkül a beteg nem tud jelentkezni a szűrésre.

 

 

Bumbuluţ Krisztina