Szatmárnémeti

Január a szatmári svábok számára nem csak az új év kezdete – KÉPGALÉRIA

2025.01.26 - 17:10
A 100 éves Klári nén öt évig volt málenkij roboton, Mária néni és Éva néni pedig a munkatáborban született — élő mementóként voltak jelen a sváb deportálások 80. évfordulóján tartott megemlékezésen.

Nyolc évtizeddel ezelőtt, 1945–ben több mint 80 000 romániai németet (szászt, svábot, cipszert) hurcoltak el kényszermunkára, a Szovjetuniónak nyújtandó „természetbeni jóvátételre” — és ezzel a 1945. február 4–11. közötti jaltai konferencián a szövetségesek egyet is értettek. Viszont nem értették „Minek ez a felhajtás a romániai szászok és mások Oroszországba deportálása miatt?” — ahogy azt Winston Churchill brit külügyminiszer híressé vált mondatában megfogalmazta, ugyanis  a kelet-európai németek kényszermunkára vitelét a szovjetek jogának tartották.

hirek/2025/januar/svab-deportalas-szn/2.jpg

A szatmári svábok deportálása kezdődött legkorábban, ugyanis őket már január 2–3–án összegyűjtötték: a harminckét településről mintegy 5000 embert hurcoltak el, s közülük a kényszermunka éveiben majdnem ezren hunytak el az embertelen körülmények, járványok és munkabalesetek miatt. Ugyanakkor azok közül, akik hazatértek, sokaknak csak az a vigasztalás jutott, hogy szeretteik körében halhatnak meg, mert az elszenvedett megpróbáltatások teljesen felemésztették őket. 

Az emlékezés fájdalmas, de szükséges

Vasárnap délelőtt a Kálvária-templombeli emlékmise kezdetén a deportáltak lelki üdvéért gyújtottak mécseseket az oltár előtt, közben a kivetítőn a sváb közösség életét megörökítő felvételek váltották egymást, a fiatalok pedig a közösség életét ismertették. 

hirek/2025/januar/svab-deportalas-szn/6.jpg

„A testnek sok tagja van, de valamennyi tag egy test — ha egyik szenved, mind szenved. Az emlékezés fájdalmas, de szükséges, hogy megértsük milyen hatalmas felelősségünk van egymás iránt.” — fogalmazott ft. Fanea József, a Kálvária német közösségének lelki vezetője, aki Pál apostol soraira építette megemlékezési prédikációját. Mint fogalmazott, a munkatáborokba elhurcoltak szenvedése olyan fájdalom, amelyet nehéz szavakba önteni, viszont  arról sem szabad megfeledkezni: a szenvedések közepette a hit ereje tartotta meg őket. Hangsúlyozta: az emlékezés nem csak múltidézés, hiszen azért emlékezünk, hogy tanuljunk belőle, ugyanakkor a kereszt arra emlékeztet, hogy minden ártatlanul szenvedővel ott szenved az Isten, nem vagyunk egyedül — épp ezért merjünk embernek lenni s odaállni a szenvedők mellé. 
hirek/2025/januar/svab-deportalas-szn/21.jpg

A templomi megemlékezés zárómomentumaként a fúvósok és a Schwäbischer Männerchor szolgálatát követően a jelenlevők — köztük a sváb települések és NDF-ek, akárcsak a vállaji sváb közösség küldöttsége —  koszorúikat helyezték el a Kálvária templom udvarán található, sváb deportáltaknak emléket állító táblánál.

Meg kell bocsátani, de feledni nem szabad

A rendezvénysor a Svábházban folytatódott, ahol a férfikórus dalcsokrát követően a Német Demokrata Fórum városi és megyei szervezetének elnöke, Stefan Kaiser és Johann Leitner köszöntötte a jelenlévőket. 

hirek/2025/januar/svab-deportalas-szn/23.jpg

Január a svábok számára nem csak az új év kezdete, de a szenvedéseké is, amelyet az egész közösség átélt, hiszen az itthon maradottak is hatalmas (lelki és fizikai) terheket cipeltek — hangsúlyozta Kaiser, hozzátéve: megbocsátani meg kell, ez a keresztény kötelesség, de feledni nem szabad, s tanítani kell, hogy egyrészt a jövő generációi se feledjék, másrészt pedig hogy soha többé ne történhessen meg hasonló. 
Az el nem feledés fontosságát emelte ki Johann Leitner is, röviden összefoglalva az 1945-ös német közösségek deportálásainak országos és szatmári eseményeit, s ajánlva: olvassák minél többen az utóbbiakról írt könyveket. 
hirek/2025/januar/svab-deportalas-szn/28.jpg

Bár tragikus és szomorú események, veszteségek apropója volt az emléknap, különleges és örömteli mozzanatként köszöntötték az augusztusban 101. születésnapját ünneplő, nagykárolyi Lini Klárát, akit fiatal lányként vittek el s öt év kényszermunka után térhetett csak haza, valamint a munkatáborokban született, erdődi Bauer Máriát és szatmárnémeti Novák Évát. Nem mellékesen a három hölgy az emlékmisén és a koszorúzáson is részt vett.
hirek/2025/januar/svab-deportalas-szn/33.jpg

A rendezvénysor a Schmidt Mária vezette Airchor, majd a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákjainak összeállításával folytatódott, akik Anton Fuhrmann munkatábor-emlékeiből olvastak fel, s végül a Gemeinsam Német Ifjúsági Szervezet  gyermek– és ifjúsági tánccsoportjának előadásával zárult.

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

(Fotók: a szerző felvételei)