Nyolc évtizeddel ezelőtt, 1945–ben több mint 80 000 romániai németet (szászt, svábot, cipszert) hurcoltak el kényszermunkára, a Szovjetuniónak nyújtandó „természetbeni jóvátételre” — és ezzel a 1945. február 4–11. közötti jaltai konferencián a szövetségesek egyet is értettek. Viszont nem értették „Minek ez a felhajtás a romániai szászok és mások Oroszországba deportálása miatt?” — ahogy azt Winston Churchill brit külügyminiszer híressé vált mondatában megfogalmazta, ugyanis a kelet-európai németek kényszermunkára vitelét a szovjetek jogának tartották.
Az emlékezés fájdalmas, de szükséges
Vasárnap délelőtt a Kálvária-templombeli emlékmise kezdetén a deportáltak lelki üdvéért gyújtottak mécseseket az oltár előtt, közben a kivetítőn a sváb közösség életét megörökítő felvételek váltották egymást, a fiatalok pedig a közösség életét ismertették.
Meg kell bocsátani, de feledni nem szabad
A rendezvénysor a Svábházban folytatódott, ahol a férfikórus dalcsokrát követően a Német Demokrata Fórum városi és megyei szervezetének elnöke, Stefan Kaiser és Johann Leitner köszöntötte a jelenlévőket.
Szabó Kinga Mária
(Fotók: a szerző felvételei)