Belföld

Január 1-től Schengen teljes körű tagja Románia

2024.12.12 - 11:31
Magyarán: 2025. január 1-jétől a polgárok szárazföldi határellenőrzés nélkül utazhatnak Bulgáriába és Romániába, illetve onnan ki, valamint Bulgária és Románia között.

Az európai uniós tagállamok belügyminiszterei csütörtöki brüsszeli ülésükön jóváhagyták Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását 2025. január 1-jétől. 

Az ülés után Pintér Sándor magyar belügyminiszter történelmi pillanatnak nevezte a két ország befogadását a belső határellenőrzés nélküli térségbe. Emlékeztetett arra, hogy az EU Tanácsának soros elnökségét ellátó Magyarország prioritásnak tekintette azt, hogy Románia és Bulgária a szárazföldi közlekedésben is csatlakozzon a schengeni övezethez. 'Ez most megvalósult' - jelentette ki a sajtónak, hozzátéve, hogy ez a lépés nemcsak a bolgár és román állampolgárok, hanem az EU egésze számára is előnyös lesz.

Pintér értékelése szerint  az elmúlt években Románia és Bulgária hatalmas erőfeszítéseket tett a schengeni csatlakozás technikai feltételeinek teljesítésére. 'Megérdemlik, hogy az övezet teljes jogú tagjai legyenek' - jelentette ki.

Megszűnik a Romániával és Bulgáriával közös belső szárazföldi határellenőrzés

Az ülésen eldőlt az is, hogy megszűnik a belső szárazföldi határellenőrzés — mint ismeretes, a november eleji, budapesti megállapodásban még úgy fogalmaztak: a csatlakozás után legalább fél évig a magyar-román és a román-bolgár határon is lennének még rutinszerű ellenőrzések 'a migrációs útvonalakban bekövetkező lehetséges változások minimalizálása érdekében'.

Az Európai Bizottság a december 12-i döntést követő közleményében úgy fogalmaz: „A Bizottság üdvözli a Tanács mai egyhangú döntését, amely szerint

2025. január 1-jétől megszűnik a Romániával és Bulgáriával közös belső szárazföldi határellenőrzés.

Ezzel a fontos lépéssel mindkét ország teljes mértékben csatlakozik a schengeni térséghez. Ez nem csak a schengeni térség megerősítését jelenti, hanem tovább erősíti a belső piacot, növeli az utazást, a kereskedelmet és a turizmust. A szilárd schengeni térség megerősíti az Európai Unió (EU) egységét, és globális szinten erősebbé teszi az EU-t”

Vagyis január 1-jétől a polgárok szárazföldi határellenőrzés nélkül utazhatnak Bulgáriába és Romániába, illetve Bulgária és Románia között.
Tavaly december óta, amikor a Tanács úgy döntött, hogy Romániát és Bulgáriát a schengeni térségbe fogadja, mindkét tagállam megtett minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy 2024. március 31-től zökkenőmentesen alkalmazza a schengeni szabályokat. Ezen a napon megszűntek az ellenőrzések a belső légi és tengeri határokon, és a schengeni szabályok alkalmazása megkezdődött, beleértve a schengeni vízumok kiadását is, emlékeztetnek.

Klaus Iohannis: a schengeni csatlakozás természetes és szükséges lépés

hirek/2024/12-december/petei-vam-850x500-jpg.webp


Klaus Iohannis államfő csütörtökön bejelentette, hogy Románia 2025. január 1-jétől teljes mértékben csatlakozik a schengeni övezethez. „Ma reggel Brüsszelben megszületett a döntés arról, hogy országunk és szárazföldi határai 2025. január 1-jei hatállyal csatlakoznak a schengeni övezethez, egy olyan döntés, amelyre mindannyian túl régóta vártunk” - mondta.

„A schengeni övezethez való csatlakozás természetes és szükséges lépés Románia teljes jogú európai uniós tagságának megerősítéséhez. A szabad mozgást biztosító közös térséghez való csatlakozásunknak sokrétű előnyei vannak, és közvetlen hatással vannak a polgárokra, a gazdaságra és országunk külső megítélésére” – mondta az államfő. Hozzátette, a belső határellenőrzések eltörlése gyorsabb és egyszerűbb mozgást jelent az utazók számára, a határokon töltött idő jelentősen csökken, a vállalatok logisztikai költségei pedig csökkennek, ami növeli a román termékek és szolgáltatások versenyképességét az európai piacon. Ugyanakkor Románia vonzereje is jelentősen nőni fog a külföldi befektetők számára, akik kereskedelmi előnyt látnak majd az ország fokozott összeköttetésében. Románia teljes jogú schengeni tagsága tehát megerősíti stratégiai pozícióját, mint Kelet- és Nyugat-Európa közötti kapuja, szögezte le Klaus Iohannis.

Marcel Ciolacu miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Románia schengeni övezethez való csatlakozása jelentős előnyökkel jár az ország gazdasága számára, és gyorsabbá teszi az Európai Unión belüli utazást. „Románia 2025. január 1-jétől teljes mértékben csatlakozik a schengeni térséghez, a mai döntést követően. Jelentős előny a gazdaságunk számára, és gyorsabb hazautazás az EU-ban élő és utazó románok milliói számára” – írta a miniszterelnök az X hálózaton.

Az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola pedig így fogalmaz: „Megtörtént. Eldőlt. Megérdemelten. Románia és Bulgária 2025. január 1-jén teljes mértékben csatlakozik Schengenhez. Gratulálunk mindkét ország népének, akik keményen és hosszan dolgoztak ezért. Egy erősebb Schengen biztonságosabb és egységesebb Európát jelent.”

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

Összeállította:
Szabó Kinga Mária

(Fotók: a friss.ro korábbi felvételei)