Szatmárnémeti

Izzottak a telefonvonalak

2021.01.19 - 07:37

Hétfő kora reggeltől izzottak a Szatmár megyei családorvosok telefonvonalai: rengeteg lakos igyekezett időpontot kérni a COVID-19 elleni oltásra, az időpontkéréshez pedig a szakemberek segítségét kérték, de sokan voltak, akik csak érdeklődni szerettek volna az immunizálásról — az oltásról, mellékhatásokról, javallatokról és ellenjavallatokról. A betelefonálók mellett pedig a várók is tele voltak betegekkel, akiket szintén el kellett látni, sőt, az elmúlt időszakban ismét egyre több az olyan koronavírusos beteg, aki napi ellátásra szorul, így ők is arra vártak, hogy rájuk kerüljön a sor.
A hét első napján több Szatmár megyei szakemberrel is próbáltuk felvenni a kapcsolatot, hogy arról érdeklődjünk, mennyire működik a COVID-19 elleni oltási kampány második szakaszában a rendszer, mekkora az oltatási hajlandóság a lakosok körében — nem volt könnyű dolgunk, hiszen a családorvosok vonalai szinte folyamatosan foglaltak voltak.
Mint megtudtuk, a szakemberek igyekeztek volna beütemezni betegeiket a héten nyílt oltópontokon az oltásra, de sajnos a rendszer hibája miatt nagyon nehéz dolguk volt, sőt, ez szinte lehetetlen volt. Azok után, hogy pénteken a rendelési idő lejártát követően, estére indult be az online platform, hétfőn reggel és a délelőtti órákban sem működött megfelelőképpen, ezúttal az azonosító oldalt nem lehetett megnyitni, hiába kattintottak rá az oltásra jelentkező polgárok, háziorvosok vagy munkáltatók, csak a kezdőoldal volt elérhető.
Amint azt dr. Láng László családorvostól megtudtuk, sajnos sok krónikus beteget az egészségbiztosítási pénztár regisztereiben nem lehetett megtalálni valamilyen oknál fogva, így sok szakember azon dolgozott, hogy ezt próbálja megoldani. A családorvosoknak először egy Excel-táblázatba kell bevezetniük azokat a krónikus betegeket, akiket nem ismer fel a platform, majd ezt feltölteni a koronavírus elleni oltásra jelentkezőknek kialakított internetes oldalra, ami amellett, hogy nem kis munka, hétfő délelőtt lehetetlen is volt, hiszen gondok voltak a platformmal. „Vannak, akik évek óta nem jártak családorvosnál, bár krónikus betegek, ezért nem látta őket a rendszer, mások szakorvosi magánrendelőkben kezeltették magukat, ez volt az oka annak, hogy nem ismerte fel őket a platform mint oltásra jogosultakat” — magyarázta.
Az oltatási hajlandóság viszont magasnak tűnik, sok az érdeklődő: csak Láng doktor rendelőjébe legkevesebb hetven páciens telefonált hétfő délelőtt, hogy a vakcinázásról érdeklődjön, vagy a szakember segítségét kérje időpontkérésben — ennek ellenére a szakembernek és munkatársainak a rosszul működő platformon senkit nem sikerült beregisztrálniuk az oltási központokba reggel nyolctól kora délutánig.
Mint megtudtuk, szombaton és vasárnap még működött a rendszer, így több páciens is tudott időpontot kérni, illetve a call centeren keresztül egyeztetett oltási időpontot. A hét első napján viszont, a nap első felében, amikor valóban be kellett volna induljon az igazi oltási nagyüzem, lehetetlenség volt időpontot kérni.
„Nagyon nehéz így dolgozni” — vallotta be lapunknak a szakember, hiszen amellett, hogy folyamatosan csöngött a telefon az oltás iránt érdeklődők hívásai miatt, akiknek igyekeztek megfelelő tájékoztatást nyújtani, a rendelőbe érkezett betegeket, köztük az ismét növekvő számú koronavírusos pácienst is el kellett látni.

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Újabb kutya és macska oltási kampány indult

A DSVSA októberben indított veszettség elleni oltási kampánya decemberig tart.
Szatmárnémeti

Vonzó város lett Szatmárnémetiből

„Bezzeg Nagybánya...”
Szatmárnémeti

Szélesebb lesz a haladósáv a Sugárúton

Az eső miatt akadozva, de festik az újragondolt parkolóhelyeket a szatmárnémeti I. C. Brătianun