Szatmárnémeti

Itthon — helyismereti vetélkedő

2014.03.01 - 09:08

„Becsületesen teljesítettem kötelességemet” címmel szervezték meg tegnap a XIV. Itthon helyismereti vetélkedőt, amelyen az 1848–49-es szabadságharchoz kötődő témákat dolgoztak fel.

 

Tegnap a Szakszervezetek Művelődési Házában szervezték meg a XIV. Itthon —helyismereti vetélkedőt. A szervezők — az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Szent-Györgyi Albert Társaság — már két hónappal ezelőtt lefoglalták a Dinu Lipatti Filharmónia termét, hogy ott bonyolíthassák le a vetélkedőt, ám 24 órával a rendezvény kezdete előtt telefonon közölték a szervezőkkel, hogy elég magas bérbevételi díj kifizetéséhez kötött a terem használatba adása, ezért szinte az utolsó percben kellett megváltoztatni a rendezvény helyszínét.

Csirák Csaba, aki kezdettől részt vesz a vetélkedő szervezésében, elmondta, hogy induláskor az volt a cél, hogy megismertessék megyénk történelmét. Az utóbbi három vetélkedő alkalmával az előző tapasztalatok alapján változtattak a kiíráson. Addig az volt a szokás, hogy a versenyzők egy adott téma kapcsán tartsanak előadásokat, ez a fiatalokat nem vonzotta. Ekkor jött Veres-Kupán Enikő az ötlettel, hogy a csapatok vigyék színpadra, dramatizálják azt a témát, amit a versenykiíráskor megkapnak. Sajnos az utóbbi években egyre kevesebb iskola jelentkezik Szatmár megyéből, tegnap pedig csupán egyetlen megyénkbeli iskola vett részt a vetélkedőn. „Jó lenne magyarázatot kapni arra a kérdésre, hogy miért nem jelentkeznek a magyar általános és középiskolák tanulói egy olyan vetélkedőre, amelyen helytörténeti ismereteiket bővíthetik. Remélhetőleg elérjük egyszer azt az érettségi fokot, hogy a gyerekek ne legyenek a felnőttek harcának az áldozatai” — mondta a szervező.

 

Díjak

 

Az idei vetélkedő címe Knézich Károly, az 1848–49-es szabadságharc hőse, vértanú hadbírósági vallatásakor adott válasza: „Becsületesen teljesítettem kötelességemet”. Szatmárnémetinek is megvan a maga 48-as vértanú hőse, Gonzeczky János tábori lelkész személyében. A XIV. Itthon — helyismereti vetélkedő témája az 1848–49-es forradalom és szabadságharc máig élő szellemi üzenete: a becsület és a hűség. A tegnapi vetélkedőn részt vett csapatok előadásainak megtekintése után a zsűri (András Gyula színművész, Csirák Csaba színikritikus, színháztörténész és Thoroczkay Sándor történelemtanár) a következő díjakat ítélte oda: 1. hely: a szilágycsehi Berekenye Diákszínjátszó Csoport lett Jókai Mór A kőszívű ember fiai színpadi feldolgozásával (felkészítő tanár: Bodea György; 2. hely megosztva a magyarországi Gyulaffy László Általános Iskola Szikra csapata (felkészítő tanár: Márkus Gabriella), valamint a szatmárnémeti Avram Iancu Általános Iskola Kristályszemek csapata (felkészítő tanár: Gál Eszter és Csorján Árpád) között. A szilágycsehiek versenyen kívül meg bemutatták Cziczó Attila: FÉM, avagy élni vagy szülni című egyfelvonásosát.

 

 

Elek György