Egészség

Ittasan még biciklire se üljünk!

2015.04.04 - 10:00

A húsvéti közlekedés az átlagosnál jóval nagyobb veszélyforrás mindenki számára — már maga a közúti forgalom jelentős megnövekedése több veszélyt rejt, amit csak fokoz az ünnepi koccintás.

Ezekben a napokban a a közúti forgalom sűrűsége a többszörösére nő, s a veszély még tovább fokozódik, hiszen a lassan araszoló, kocsisorokkal zsúfolt utakon (akár a város területén, akár azon kívül) egyes járművezetők elveszítik türelmüket — s a meggondolatlan és felelőtlen kockázatvállalás sajnos gyakran vezet közlekedési balesetekhez, melyek kimenetele tragikus is lehet, hiszen súlyos sérülés vagy elhalálozás már alacsony sebesség mellett is megtörténhet. Az ünnepnapok alatt a rendőrség fokozott ellenőrzéseket tart Szatmárnémetiben 130, megyeszerte 318 köz- és közlekedésrendész bevonásával, melynek során kiemelt hangsúlyt fektet az ittas vagy bódult állapotban közlekedő, agresszív, szabályszegő gépjárművezetők, kerékpárosok, sőt gyalogosok kiszűrésére.

A húsvéti locsolkodás természetes velejárója — már persze a versikék, kölnik és a festett tojások mellett — a poharazgatás. Akár vidéken, akár a városokban kelnek útra a férfiak vödörrel vagy parfümmel, a dolog általában egy vagy több koccintásba torkollik, előkerülnek a jóféle (házi)borok, méregerős kisüstik, és akinek sok locsolnivaló hölgyismerőse van, bizony a délután derekára könnyen kótyagos állapotba kerül. A népszokás ellen kár is lenne agitálni, hiszen a húsvéti garat-öntözés ugyanúgy a hagyomány része, mint például a karácsonyi borozgatás, de arra figyelni kell, hogy az autók kulcsait jól zárjuk el — sőt, jobb ha húsvéthétfőn elő sem vesszük. Ha a sokadik meglocsolt „virágszálnál” már bódultnak érezzük magunkat, a kerékpárra se üljünk fel, inkább rá támaszkodva toljuk (fényvisszaverő mellényt viseljünk még akkor is, ha rontja az ünnepi öltöny eleganciáját, a szürkületben, sötétben életet ment a láthatóság!) s amikor bizonytalannak érezzük lábunk alatt a talajt, akkor már gyalog se induljunk haza vagy esetleg a következő helyre, hanem hívjunk taxit — erre a házigazdáknak is jó odafigyelniük! Mint ahogy minden ünneplőnek arra is: az igazi nyűg másnap jelentkezik, mikor a duhaj kedvű hétfői locsolók kedden nem ébrednek túl frissen.

A családi békére is figyeljünk

A húsvétvasárnap és -hétfő képes felidézni a disznóvágások vagy a lakodalmak mámorát — főleg egy-egy nagyobb család esetében — annak minden velejárójával. A jóízű falatozás közepette pedig szinte kötelező koccintani. Az ilyenkor szinte mindig túlzásba vitt poháremelés előnye, hogy határozottan oldja a hangulatot, jókedvet generál, összebékít és összekovácsol. Ám számos hátránya is van, s ezek közül a fizikai rosszullét még a kisebbik rizikó.

A kontrollvesztés miatt könnyebb vitába keveredni, réges-rég elfelejtett nézeteltéréseket feléleszteni, megbántani és megbántódni is. Ilyenkor a poharazgatás hatására egy-két tréfából, célozgatásból hamar asztalborogatós cirkusz keveredik és pofonok is elcsattanhatnak, mint ahogy számtalan esetben volt már rá példa. Mielőtt azonban erre sor kerül, érdemes mérlegelni. Megoldásként szóba jöhet, ha az italt még időben vízre cserélik, beszédtémának a veszélyes vizeket elkerülve a nyári utazási terveket és egyéb semleges témákat érdemes választani. Emellett is van néhány alapszabály, ami nagyban segít tovább szalonképesnek maradni. A megfelelő mennyiségű alvás különösen fontos, az alkoholt érdemes egy-két pohár vízzel öblíteni, jó szolgálatot tesznek a sós finomságok, aprósütemények. Ezek mellett a szervezet C-vitamin-szintjéről sem árt gondoskodni megfelelő időben, hiszen ezzel elviselhetőbbé válik a másnap is.