Szatmárnémeti

Itt a tavaszi vakolathullás

2017.03.01 - 08:30

Az omladozó homlokzatú szatmárnémeti épületek karbantartásával kapcsolatban adott ki közleményt a sürgősségi helyzetek önkénteseinek építkezésfegyelmi osztálya.

Tavasszal nem csak a gödrök jelennek meg az aszfaltban, megindul a régi, elhanyagolt épületek vakolata is, közleményben foglalták össze a sürgősségi szolgálat szatmárnémeti önkéntesei, hogy mit mond a törvény, kinek mi lenne a dolga az épületek állagmegőrzésében. Olyan tömbházak esetében, ahol van lakóközösség, a közös képviselő kell gondoskodjon arról, hogy a tömbházról ne hulljon a vakolat, ne legyenek omladozó erkélyek, csöpögő ereszek az ingatlancsoporton. Ha nincs lakóközösség, akkor minden lakó maga felel azért, hogy rendbe legyen téve a lakásához tartozó épületrész, és ugyanez érvényes a magánházakban lakók esetében is. Arról nem szól a közlemény, hogy ha például egy harmadik emeleti, csak egy család által megközelíthető erkélyről van szó, annak rendbetétele az egész lakóközösség vagy csak az erkélyt használó tulajdonos dolga-e. Íratlan szabály viszont, hogy azokat az elemeit egy-egy tömbháznak, amelyeket minden lakó használ és meglétük elengedhetetlen eleme az ingatlan létezésének, mint például a lépcsőház, a pince, a tető, a lift, a lépcsőházajtó, a gyűjtőcsatorna vagy az eresz, közös erőből kell rendben tartani. Ha viszont egyetlen lakás erkélyéről vagy közműhálózatáról van szó, akkor azért a tulajdonos egyénileg felel.

Az önkéntesek a közleményben a szabályozás be nem tartásáért kiróható bírságokra is kitérnek; ha ezt jól értelmeztük, akkor büntethetnek az állami szervek is, mint amilyen a katasztrófavédelem vagy épp a közleményt kiadó szolgálat, de büntethet helyi tanácsi határozat alapján a városi rendőrség is. Előbbi hatóság 500 és 3000 lejes határok között mérlegelheti a pénzbírság nagyságát, utóbbi 200 és 500 lej közötti összegre büntetheti a magánszemélyeket, illetve 500 és 1000 lej közötti összegre a jogi személyi státusú tulajdonosokat.

Az állami szervek eljárását szabályozó törvény majdnem tíz éve van hatályban, a városi döntés pedig hat éve, a megyeszékhelyen lévő régi építésű házak és tömbházak esetében érdemi javulás mégsem volt tapasztalható. Kivételt képeznek azok a tömbházak, amelyeket uniós és kormánytámogatásból szigeteltek az elmúlt időszakban, ezeken remélhetőleg időtálló munkát végeztek a kivitelezők.

Princz Csaba