Belföld

Itt a leggyengébb az ellátás

2018.02.01 - 19:00

Románia utolsó helyen áll az Európai Egészségügyi Fogyasztói Indexen. Mindeközben a megyei kórház vezetői igyekszenek javítani az egészségügyi szolgáltatások minőségén.

Idén is közzétette az Európai Egészségügyi Fogyasztói Indexét (EHCI) a francia székhelyű Egészségügyi Fogyasztói Központ (Health Consumer Powerhouse). Harmincöt európai országot rangsorolnak a betegjogok- és információs rendszerek, a kezelésekhez történő hozzáférés, a kezelések eredményei, a szolgáltatások köre és elérhetősége, a megelőzés és a gyógyszerellátás 46 mutatójának elemzése alapján. A lista 2005 óta készül, 1000 pont az elérhető maximum. Románia a 2017-es rangsorban megőrizte utolsó helyét, amit még 2016-ban szerzett meg. A lehetséges 1000-ből Románia 439 pontot ért el, még Albánia és Montenegró is Románia elé került a listán, akárcsak Magyarország, amely 584 ponttal a 30. helyen áll. A lista élén Hollandia végzett 924 ponttal, Svájc a második (898), Dánia a harmadik (864). A közép-európai országok közül Szlovákia teljesített legjobban, 749 ponttal a 13. helyen zárt, megelőzte például a briteket, Spanyol- és Olaszországot. Szlovénia és Csehország holtversenyben a 16–17. lett 726 ponttal.

Az egészségügyi tárca új minisztere, Sorina Pintea a felméréssel kapcsolatban elmondta, szerinte a betegek és orvosok mentalitása okozza a legnagyobb problémát az egészségügyi rendszerben. Románia az egy főre jutó egészségügyi költségek tekintetében is utolsó helyeken kullog, ezen tekintetben mindössze Lettország, Montenegró, Macedónia és Albánia áll mögöttünk. Az egészségügyi politikában jártas szakemberek szerint fontos lenne a háziorvosi ellátás megerősítése, ez hozzájárulna ahhoz, hogy csökkenjen a kórházi ellátást igénylők száma. A lakosság számára ugyanakkor számos felvilágosító kampányt kellene szervezni, ebbe azonban pénzt kell fektetni. A kórházon belüli fertőzések aránya alapján is előkelő helyen végzett hazánk, csakúgy, mint a gyerekhalandóság, a daganatos, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedések okozott halálesetek aránya tekintetében.

Egészségügyi fejlesztések

Azt saját bőrén érezheti mindenki, aki egészségügyi ellátásra szorul, hogy a hazai egészségügyi rendszer milyen szolgáltatásokat biztosít. Azok, akik elégedetlenek az itthoni szolgáltatásokkal, külföldön kérnek orvosi segítséget. Szatmár megyéből elsősorban Magyarországra utaznak jobb egészségügyi ellátásért, azonban romániai viszonylatban a kedvelt úti cél egészségügyi turizmus szempontjából Ausztria is. Az egészségügyi turizmus jelenségének megfékezésére és a páciensek elégedettségi szintjének javítása érdekében a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége komoly fejlesztéseket eszközöl. A megyei önkormányzat szerdán elfogadott költségvetéséből rekordösszeget különítettek el kórházfejlesztésre. Egymillió lejt fordítanak a kórház saját konyhájának felszerelésére, 1 550 000 lejt a régi kórház konyhájának üzembe helyezésére, 1,1 millió lejt az intenzív terápiás osztály korszerűsítésére, átszervezésére, míg a neurológiai osztály felújítására szintén egymillió lejt különítettek el. A kórház laboratóriumának bútorzattal való felszerelésére 273 ezer lejt, a kórbonctani részleg felújítására 750 ezer lejt, a tasnádi kórház korszerűsítésére 200 ezer lejt szánnak. Természetesen eszközvásárlásra is különítettek el pénzt. Az egészségügyi minisztériumtól nemrég a megyei kórház egymillió lejes támogatást kapott eszközvásárlásra.

A megyei kórház 550 ezer euró értékű felszerelésekre és egy stroke-központ kialakítására pályázik a Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna ENI CBC Program 2014–2020 keretében. A kórház egy EU-s finanszírozású, 11,5 millió eurós pályázata az első szűrőn pozitív elbírálást kapott, most a pontozás következik. Ebből a támogatásból egy hatemeletes, helikopterleszállóval ellátott épületrésszel bővülhet a megyei kórház, ugyanakkor korszerű felszereléseket is vásárolhatnak majd. Idén, ha minden e tervek szerint alakul, megnyílik a pályázási lehetőség a Regionális Operatív Program keretében, amelyet a megye is ki szeretne használni, s egy olyan projektet adnának le, melynek eredményeként kibővítenék és korszerű gépekkel látnák el a sürgősségi osztályt. Ezen a területen maximum 1,5 millió eurót lehet megpályázni.