Szatmárnémeti

Itt a jó idő, kerékpározzunk többet!

2013.05.03 - 13:49

A jó idő beköszöntével, akinek eddig nem is volt rá ideje, a hosszú hétvégén biztosan előveszi kerékpárját, hogy a nyári hónapokban azzal közlekedjen, kiránduljon. Az autókhoz hasonlóan a biciklit is fel kell készíteni a szezonra. Nézzük, mit kell tenni!

Tavasszal nemcsak autónk igényel ellenőrzést/gumicserét, hanem kerékpárunk is, hiszen ebben az időben sokan használják a kétkerekűt. Kerékpárunk tavaszi felkészítésének legfontosabb teendőiről Révész Árpádot, egy megyeközpontbeli kerékpárszerviz tulajdonosát kérdeztük. Szerencsés esetben kerékpárunk tiszta, zárt térben vészelte át a tél viszontagságait, de az esetek többségében érdemes egy alapos tisztítással kezdeni. Amennyire lehet, kerüljük a slaggal vagy gőzborotvával történő tisztítást. A nagynyomású víz behatol a csapágyházakba, résekbe, és ott korróziót okozhat, kimoshatja a kenőanyagot. Használjunk egyszerű nedves rongyot a tisztításhoz. A tisztítás után az első és legfontosabb az abroncsok és a fékek vizsgálata, valamint a lánc bekenése. Ha az idő előrehaladtával vagy a mostoha körülmények miatt a külső repedezni kezd, vagy egyszerűen csak lekopott róla a bordázat, biztonságunk érdekében fektessünk be pénzt két új darabba. Ne feledkezzünk meg a kerékpár lámpáinak állapotáról sem, hiszen sötétedés után megfelelő világítás és foszforeszkáló mellény hiányában akár 400 lejre is bírságolhatnak. Kevesen foglalkoznak a nyereg és a kormány helyes beállításával, pedig a túl alacsony nyereg vagy kormány gerinc-, hát- és térdfájdalmakat okozhat. Útnak indulás előtt ne feledkezzünk meg a lakatról sem, hiszen ez garantálja kerékpárunk biztonságát. A szakember szerint nem érdemes olcsó lakatot venni, arra szinte biztos, hogy ráfizetünk. Ne vásároljunk kódos lakatokat, a tolvajok ugyanis nagyon rövid időn belül ki tudják nyitni. A megfelelő lakat kellően vastag, erős, műanyaggal van burkolva és kulccsal nyitható, zárható.

Milyen a jó bicikli?

Használatát tekintve megkülönböztetünk városi, ún. „city bike”-ot, túrázáshoz használt „mountain bike”-ot, valamint a versenyzők által használt versenybiciklit. A városi közlekedésre használt, mostanában igen divatos kerékpárok jellemzője, hogy sokkal kényelmesebbek a túrázásra használt társaiknál, és legalább kétszer nagyobb a haladási sebesség is a vékonyabb kerekeiknek köszönhetően. Ebből szintén megkülönböztetünk férfi és női változatot is, ugyanúgy, mint bármely típusú kerékpárból, a női változatok általában igen praktikus kosárral vannak felszerelve. Ha még nincs kerékpárunk, mert csak most döntöttük el, hogy vásárolni szeretnénk, nem árt néhány dologra odafigyelni. Először is tudjuk, hogy mire fogjuk használni, városban, illetve kiránduláson szeretnénk igénybe venni. Ára minőségtől függően változik, újat vagy akár jó minőségű, használt kerékpárokat is vásárolhatunk, ezek ára 250-300 lej körül mozog. Vásárláskor figyeljünk arra, hogy az ülés a csípőnkkel egy magasságban legyen, hogy a pedál alsó helyzetében nyújtva legyen a lábunk, de még ne kelljen oldalra billenni a tekeréshez. A kormány olyan magasságban legyen, hogy egyenes derékkal, hosszú távon is kényelmesen tudjuk fogni. A tömbházlakásban élőknek ajánlott az alumínium- vagy krómvázas kerékpár, mivel ezek könnyűek, így nem okoz gondot, ha a lépcsőházban kézzel kell felvinni őket az emeletre. Figyeljünk oda a fékrendszerre, a kerékpáron lehetőleg „shimano” váltórendszer legyen. Gyermekbicikli esetén is kövessük az általános tanácsokat, itt is jó beruházás a jó minőségű használt, német kerékpár. Figyeljünk oda, hogy a fogaskerekek ne legyenek megkopva, és minden esetben leérjen a gyermek lába. Ezek ára 80-250 lej között változik, jó minőségű használt kerékpár esetében.