Szatmárnémeti

Itt a hidegfront, figyeljük szervezetünk jelzéseit!

A levegőt lehűti, de a szervezet működését „fejre állíthatja” a hidegfront Fotó: agyserkento.hu
2022.07.06 - 12:00
Megyénket is érintő hidegfront érkezik ma, ami jó, mert végre lehűl egy kicsit a levegő, ám a szervezetünket nagyon megviselheti — mondta el dr. Láng László családorvos érdeklődésünkre.

A frontérzékenység egyénenként különböző formában jelentkezhet, s lehetetlen biztosan megjósolni, hogy egy adott egyénnél adott fronthatás milyen panaszokat fog kiváltani. A front lényegében hideg és meleg légtömegek határán kialakult légköri képződmény, melyet egyes meteorológiai paraméterek (hőmérséklet, légnyomás, páratartalom, szélerősség, ionizáció) egyidejű, hirtelen változásai jellemeznek. Az ember, mint minden élőlény, része a természetnek, így folyamatos kölcsönhatásban áll vele. Érthető tehát, ha környezetünk változásai szervezetünket (leginkább idegi és hormonális) alkalmazkodási mechanizmusok beindítására kényszerítik (vegetatív reakciók). Néhány ember esetében ezek komoly szubjektív, sőt, olykor objektív tüneteket okozhatnak, leginkább a túlhajszolt életmódot folytató, instabil idegállapotú, gyengébb fizikumú, idős vagy egyes betegségekben (pl.: reumatológiai, idegrendszeri, szív- és érrendszeri, immunrendszeri vagy hormonális krónikus betegségekben) szenvedő felnőttek esetében. Melegfront esetén a tünetek már néhány órával a front átvonulása előtt jelentkezhetnek.

Ilyenkor emelkedik a hőmérséklet, nő a páratartalom és csökken a légnyomás; mindezek vérnyomáscsökkenéshez, pulzusszám-emelkedéshez, esetleg a depressziós tünetek, zöld hályogos rohamok, illetve migrénes panaszok gyakoribb előfordulásához vezethetnek. Hidegfront esetén a tünetek inkább a front átvonulása után jelentkeznek. A csökkenő hőmérséklet és páratartalom mellett nő a légnyomás, ezt ízületi fájdalmakkal, reumás panaszokkal, asztmás rohamokkal, gyomor-, epe- és vesegörcsökkel, illetve mellkasi panaszokkal, sőt, a koraszülések számának emelkedésével, illetve a szívinfarktusok gyakoribb előfordulásával hozták összefüggésbe a megfigyelések rendelkezésre álló adatai alapján. Bizonyos általános idegrendszeri tünetek mindkét fronthatás esetében jelentkeznek, mint például levertség, ingerlékenység, nyugtalanság, alvászavar, a reflexek lassulása, a koncentrálóképesség csökkenése és a fejfájás. 

Mit mond a szakember?

Megkeresésünkre dr. Láng László szatmári háziorvos elmondta, hogy tapasztalatai szerint sokkal többen fordulnak fronthatáskor különböző panaszokkal hozzá, mint általában, és ez normális is. „A frontok gyakorlatilag megváltozott körülményeket jelentenek a szervezet számára, és míg egy fiatalabb szervezet könnyebben adaptálódik a külső környezeti hatások megváltozásához, gondolunk itt nem csak magára a hőmérsékletre, hanem vannak ezen túlmenően más olyan tényezők is, mint az elektrosztatikus tér, a Földet érő sugárzás stb., ami közvetlenül befolyásolhatja az emberi szervezet működését, kibillentheti belső egyensúlyát; tehát a fiatal szervezet, amelynek alkalmazkodóképessége még jó, könnyebben átvészeli, az idősebbekkel vagy a krónikus betegségekkel küszködőkkel szemben, akiknek a szervezetük természetesen sokkal nehezebben adaptálódik” — magyarázta.

Hozzátette: ilyenkor adódhatnak különböző kilengések, egy egyszerű példát felhozva egy olyan személynek, akinek addig hónapokon keresztül megfelelő volt a vérnyomása, fronthatásra az hirtelen leeshet vagy megugorhat, ilyen esetekkel is találkoztak már. A szakemberek azt javasolják, hogyha halljuk, tudjuk, hogy front közeleg — márpedig most hirtelen több mint 10 fokot csökken a hőmérséklet —, óvakodni kell az extrém erőkifejtéstől, a fokozott terheléstől, jobban oda kell figyelni a gyógyszerek bevételére, illetve gyakrabban kell ellenőrizni a vérnyomást és a vércukorszintet is a krónikus betegek esetében. „Amennyiben panaszokat észlelnek, szokatlan, addig nem tapasztalt tünetek jelentkeznek, akkor mindenképp minél előbb orvoshoz kell fordulni” — foglalta össze dr. Láng.

Szilágyi Kinga