Szatmárnémeti

Iszlamista sejt - Már nem jelentenek veszélyt

2015.04.09 - 11:00

A szatmárnémeti szárnyas-vágóhidat működtető, Romániából kiutasított arab származású, francia állampolgárok már nem jelentenek veszélyt — esetleges társaikat továbbra is megfigyelés alatt tartják.

 

Mint arról korábban már beszámoltunk, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) kérésére a bukaresti táblabíróság hat arab származású, francia állampolgárt tiltott ki Románia területéről, mivel nemzetbiztonsági veszélyt jelentettek. Gazdasági tevékenységük mellett ugyanis az Iszlám Állam és az al-Kaida terrorszervezetek radikális nézeteit vallották és dzsihadista irányultságú szélsőséges iszlamista propagandát fejtettek ki, valamint híveket toboroztak Románia területén. A radikalizálódás előrehaladott állapotában levő személyek elszigetelt csoportot alkottak, Szatmárnémetiben — ahol szárnyas-vágóhidat és húsfeldolgozót működtettek. A hírt azóta élénken tárgyalja mind a hazai, mind a magyarországi média, s bár a SRI közleménye a leghalványabb utalást sem tesz erre, egyes hírportálok feltételezik, hogy a francia állampolgárok kapcsolatban álltak a január 7-i, Charlie Hebdo szerkesztősége elleni vérengzés elkövetőivel, a Kouachi testvérekkel. A szatmári sejt vezetőjének tartott Hassib el Mahdali a Párizs melletti Soissons-ban nyilatkozott az egyik romániai hírtelevíziónak: „Ártatlan vagyok és nincs semmi rejtegetnivalóm. A többiek is rendes, dolgos emberek. 100%-ban ártatlanok vagyunk, az biztos!” — mondta.

Hivatalosan meg nem erősített forrásunk szerint a SRI 2013-tól kezdve azért figyelte meg a férfiakat, mert voltak arra mutató jelek, hogy valóban radikális nézeteket valló, iszlamista sejt szerveződött Szatmárnémetiben és emberek toborzásával/beszervezésével foglalkoztak a szárnyashús feldolgozása mellett — s valószínűsíthető, hogy terveik is voltak a toborzott tagokkal. A hat arab férfi már nem jelent veszélyt a szatmáriakra nézve, a SRI pedig továbbra is megfigyelés alatt tartja a feltételezett sejt-tagokat.

Szerkesztőségünk írásban kereste meg a Román Hírszerző Szolgálatot, ugyanis szerettük volna megtudni: 2013-ban miért kezdték el megfigyelni a húsfeldolgozót és az ott dolgozó francia állampolgárokat (voltak-e gyanúra okot adó tevékenységeik vagy „fülest kaptak” valahonnan), valóban szerveztek-e be szatmáriakat, s ha igen, hány személyt, illetve azt is szerettük volna megtudni: amennyiben — kijelentésükhöz híven — az érintettek fellebbeznek az ítélet ellen, az változhat-e, csökkenhet a kiutasítás időtartama?

Eddig nem kaptunk választ a kérdéseinkre.