Szatmárnémeti

Ismét vérhiány van a vérközpontban

2014.08.06 - 09:50

Szatmár megye ugyan élen áll a véradás tekintetében, hiszen havonta legkevesebb ezer személy ad vért, mégis vannak olyan vértípusok, amelyekből általában hiány van, ilyen az A2 Rh-negatív, amelyre nagy szükség lenne a szatmárnémeti vérközpontban.

 

„A nyári időszakban sem csökkent a véradók száma megyeközpontunkban, átlagosan ezer személy keresi fel egy hónapban intézményünket, mégis vérhiánnyal küszködünk. Jelenleg A2 Rh-negatív vércsoportra lenne minél nagyobb szükségünk” — magyarázta megkeresésünkre dr. Doina Crişan, a vérközpont igazgatója. Mint megtudtuk, az elmúlt hetekben rengeteg beavatkozást végeztek nem csak a Szatmár Megyei Kórházban, hanem a nagykárolyi és az avasújvárosi egészségügyi intézményekben is, amelyeknél rengeteg vérkészítményt használtak fel. „A központunk ráadásul nem csak a Szatmár megyei kórházakat, hanem kolozsvári klinikákat és a marosvásárhelyi Szív- és Érsebészeti Klinikát is ellátja szükség esetén, ezért mindig nagyon hamar kifogynak a készleteink. Az elmúlt héten például egy vásárhelyi szívműtéthez igényeltek a szakemberek vérkészítményeket a szatmárnémeti központból” — tette hozzá a doktornő.

A megyeszékhely vérközpontját egy átlagos hétköznapon közel ötven-hatvan véradó keresi fel, de mindig nagyon örülnek az újabb és újabb önkénteseknek.

 Szinte bárki adhat vért

Általában mindenki adhat vért, aki egészséges, betöltötte a 18. életévét, és még nincs 65 éves. Az ötven évet betöltött, első ízben vért adók esetében viszont háziorvosi ajánlás szükséges. Nem adhatnak vért hepatitiszes, szifiliszes, tüdőbeteg, szívbeteg, magas vérnyomásban szenvedő lakosok, ugyancsak nem adhatnak vért szoptató anyák.

Bár a levett vért mindig ellenőrzik, ugyanakkor az is nagyon fontos, hogy aki nem százszázalékosan biztos abban, hogy teljesen egészséges, ne adjon vért. Vannak fertőző betegségek (pl. az AIDS vagy hepatitis C), melyek különös figyelmet igényelnek: ezért azok sem adhatnak vért, akik bár tudomásuk szerint nem fertőzöttek, mégis veszélyeztetettek.

Egy alkalommal 450 milliliter vért vesznek az önkéntesektől az európai normáknak megfelelően. A véradónak jár hét darab ebédjegy, egy szabadnap a véradás napján, valamint egy átfogó vérvizsgálat.

A véradók a rendszeres orvosi vizsgálatnak köszönhetően túl azon, hogy eleve tudhatják, hogy egészségesek, hamarabb „kerülnek orvoskézre”, ha bármilyen betegség miatt mégis rendellenes vérképet találnak náluk. Ennél a biztonságérzetnél nagyobb haszon tán nem is kell. A véradók betegségre utaló jelek esetén kérés nélkül is kézhez kapják a leleteket. Kérésre pedig minden további adat is rendelkezésükre áll.

A véradás általában 5–10 percet vesz igénybe, kivételt csak az első ízben jelentkezett önkéntesek képeznek. Az ő esetükben 2-3 órát is igénybe vesz a procedúra, hiszen először meghatározzák a vércsoportjukat, majd orvosi vizsgálatoknak vetik alá őket. Ha mindent rendben találtak, akkor legközelebb már valóban nagyon rövid idő alatt lehet vért adni.

Önkéntes és önzetlen cselekedet

„Jó volna azonban, ha a többszöri véradók helyett egy évben legalább egyszer mindenki elmenne vért adni saját egészsége és a rászoruló betegek segítése érdekében” — hívja fel a figyelmet dr. Doina Crişan.

Ne feledjük, a véradást szabályozó, érvényben lévő törvény szerint a véradás önkéntes, névtelen és önzetlen cselekedet, amely ugyanakkor életeket menthet. A véradókat Szatmárnémetiben minden munkanapon 7.45 és 9 óra között, a Károlyi út 26. szám alatt várják.

Bumbuluţ Krisztina