Belföld

Ismét várják a jelentkezőket a MOL Romániánál

2015.10.15 - 18:14

A MOL Románia támogatja a súlyos betegséggel élő gyermekek terápiás programjait, s ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy hetedik alkalommal hirdették meg a MOL Gyermekgyógyító Programot. A program keretében 313 500 lejnyi támogatás nyerhető el.

A MOL Románia által meghirdetett program keretében 313 500 lejnyi összegre pályázhatnak azok, akikre vonatkozik a kiírás. A projekt révén krónikus betegségben szenvedő vagy súlyos betegségből lábadozó gyermekek és fiatalok megsegítését tűzték ki célul. Az idei kiírásra október 30-ig lehet jelentkezni. A cég az elmúlt hat évben több mint 1 760 000 lejjel támogatott 109 olyan pályázatot, amelyek révén 8000-nél több, fogyatékkal élő gyermeket segítettek. A 313 500 lej összértékű támogatásra azok a civil szervezetek pályázhatnak, amelyek terápiás foglalkozásokat szerveznek.

A MOL Gyermekgyógyító Program hetedik kiírásának meghirdetésére Bukarestben, a Marie Curie Gyermekklinikán került sor, 17 olyan civil szervezet képviselőinek részvételével, amelyek a tavaly támogatást nyertek, most pedig bemutatták a terápiás foglalkozások eredményeit.

 

„A hatodik kiírásban támogatott foglalkozások során erősödött együttműködésünk az oktatásban résztvevőkkel: önkéntesként dolgozó kinetoterapeuta egyetemi hallgatók hidroterápiás tevékenységükről készítenek szaktanulmányt, a lovasterápia szakvéleményezésére pedig egyetemi oktatók vállalkoztak. A támogatott egyesületek tudományos igényű módszereket és eszközöket alkalmaztak a gyermekek állapotában tapasztalható változások méréséhez. Ily módon válnak a nagyközönség számára egyre ismertebbé és elfogadottabbá ezek a típusú foglalkozások” — nyilatkozta András Imre, a Közösségért Alapítvány ügyvezetője.

 

A MOL Gyermekgyógyító Program keretében egy civil szervezet legfeljebb 20 000 lej támogatást nyerhet előfinanszírozás formájában, amelyet 2015 decembere és 2016 augusztusa között megvalósítandó projektre fordíthat. A MOL Románia Gyermekgyógyító Programját a Közösségért Alapítvánnyal együttműködésben szervezi. A program tájékoztatója és az adatlapok letölthetők a www.pentrucomunitate.ro és a www.molromania.ro honlapokról.

 

A hatodik, azaz a 2014-es kiírás során megvalósított nyertes pályázatok révén a sajátos nevelési igényű gyermekek számára különféle terápiás foglalkozásokat szerveztek: lovasterápiát Nagyenyeden, Temesváron és Nagykárolyban, zeneterápiát Nagyszebenben és Temesváron, multiszenzoriális terápiát Sepsiszentgyörgyön, kombinált terápiát, valamint kutyás terápiát Csíkszeredában és művészetterápiát Bákóban, Nagyváradon, Suceaván és Zilahon. Rákos betegséggel élő és hallássérült gyermekek számára táborokat szerveztek Mezősályiban és Konstancán, a Little People Egyesület Bátor Oroszlánja pedig a Maros Megyei Kórház Gyermekklinikájára beutalt gyermekeknek és serdülőknek nyújtott segítséget.

Eredményes nagykárolyiak

A tavalyi évben sikerrel pályázott egyesületek sorában ott találjuk a nagykárolyi EQUUS Lovasegyesületet. A csapat márciustól májusig minden hétköznap problémás gyermekekkel foglalkozott. A lovasterápiás programjukban az egyesület képviselője, Veress Annamária gyógypedagógusként, Békési Nóra pszichológusként, Sütő Gábor tornatanárként működött közre. Megvolt a szellemi és technikai segítség, s ehhez hozzájárult Veress Annamária lovas múltja, ami immár közel húsz esztendőre tekint vissza. (Veress Annamáriának egyébként hamarosan véget ér az a kétéves magyarországi szakmai továbbképzése, melynek eredményeképpen okleveles lovasterápiás szakember lesz. Napokon belül kerül sor a záróvizsgájára, melynek elméleti és gyakorlati részei egyaránt vannak. A vizsgát egyébként németországi oktatók és szakemberek előtt teszi le.)

A MOL Romániához benyújtott sikeres pályázatuk révén először mintegy húsz gyermekkel foglalkoztak, de a projekt három hónapos lefutási ideje alatt jóval több gyermek vett részt a foglalkozásokon, mivel ahogy az érintett gyermekek szülei tudomást szereztek a programról, elvitték a csemetéiket.

„Azért pályáztunk tavaly, mert úgy éreztük, ezt a projektet ránk szabták. Itt vannak a lovak, a helyszín, adottak a szakemberek, akik segítenek lebonyolítani a pályázatunkat. Szerencsére nyertünk is, ami nagyon fontos, hiszen nem csak segíthettünk, hanem mi is sokat tanultunk. Problémás gyermekek terápiás foglalkoztatása volt a célja a pályázatunknak. Három hónapig mindennap behoztuk a gyermekeket, akik a lovagláson kívül egy-egy órán keresztül fejlesztési programon vettek részt. A projekt révén vált egyértelművé számunkra, hogy mennyire fontos, hogy ezekkel a gyermekekkel egyénileg is tudjunk foglalkozni. Erre, sajnálatos módon, nagyon sok esetben otthon a szülőnek nincs módja és lehetősége. Ez különböző okokra vezethető vissza: egyrészt kevés az idő, de több gyermeknél tapasztaltuk, hogy a szülőnek is voltak különböző fogyatékosságai, amik nem tették lehetővé, hogy érdemben fejleszteni tudja gyermekét. A projekt kezdetén felmértük a gyermekeket, majd a záráskor megismételtük ezt, és egyértelmű javulásról tudtunk beszámolni, főleg a mozgás és a kommunikáció terén” — mondta Veress Annamária.

Az idei kiírásra ismét jelentkezik az EQUUS Lovasegyesület csapata. Szeretnék folytatni a megkezdett munkát, hiszen tartós eredménnyel mindez csak akkor szolgál, ha van folyamatosság. Ha sikerrel járnak, jövőre ismét tartalmas tavaszi időszak elé nézhetnek.