A több hónapja tartó járványügyi helyzet miatt az Országos Képzőművészeti Szövetség Szatmár megyei fiókja nem szervezett képzőművészeti tárlatokat. Ez a helyzet megnehezítette a kapcsolattartást a képzőművészek, valamint a műélvezők és a műgyűjtők között. Mivel a képzőművészeti galériák hosszabb ideig zárva voltak, nem lehetett kiállítani a legújabb képzőművészeti alkotásokat, a műgyűjtők hivatalosan nem jutottak hozzá az újonnan készült festményekhez, grafikákhoz, kisplasztikákhoz stb. Az egyetlen megoldás a képzőművészekkel való személyes kapcsolattartás maradt.
Szatmárnémetiben, az új főtéren lévő képzőművészeti galériában tegnaptól látogatható egy festményekből és grafikákból álló tárlat, a járványügyi szabályok szigorú betartásával. A terembe egyszerre három személy mehet be maszkot viselve, a teremőr ad számukra felvilágosítást, és bent tartózkodásuk ideje alatt felügyeli, hogy betartsák a szabályokat.
A tárlaton a következő művészek alkotásai láthatók: Révész Csaba, Aurel Rosu, Dorothea Fleiss, Pop Nicolae, Radu Ciobanu, Lepedus Ildikó, Liviu Paul, Lázin Csaba, Vaideanu Marcel, Erdei István, Dan Marius Cosma, Király Gabriella, Szántó András, Gheorghe Ilea, Nicolae Suciu, Veres Erika, Makó András, Nyiri Zoltán, Lola Gabriela Berciu, Eugen Munteanu, Ovidiu Hategani, Cristina Gloria Oprişa és Valer Sasu.
A képzőművészek különböző módon élték meg azt az időszakot, amikor korlátozva volt számukra a szabad mozgás. Vannak festők, grafikusok és szobrászok, akik sokkal termékenyebbek voltak ebben az időszakban, mint korábban, hiszen a bezártság idején — ha kényszerből is — több időt tudtak szentelni az alkotásnak, befejezhettek már korábban elkezdett műveket, ugyanakkor olyan munkákat is készítettek, amelyeket a teljesen szokatlan helyzet ihletett. Egy másik csoportba azok a képzőművészek tartoznak, akik éppen a bezártság miatt kerültek válságos helyzetbe, ugyanis ők a valóságból, a hétköznapi életből merítve ihletődnek. Egy harmadik kategóriába azok a művészek tartoznak, akik keresik azt a rájuk jellemző kifejezési formát, ami korunk életérzését fejezi ki. Talán ők vannak a legnehezebb helyzetben, ugyanis a művészet annyira egyéni stílusformákra épül, hogy nem lehet általános irányzatot kialakítani.
A tárlat naponta 9 és 16 óra között látogatható.
Elek György