Szatmárnémeti

Ismét szegényebbek lettünk: elhunyt dr. Vass Zoltán laborvezető főorvos

2023.05.22 - 19:49
Elhunyt dr. Vass Zoltán laborvezető főorvos — halálával nem csak a szatmári orvostársadalom lett szegényebb, de az egész szatmári magyar közösség is, hiszen „Vass doki” szakmai-közművelődési tevékenysége az Erdélyi Múzeum Egyesület orvosi tagozatában és a szatmárnémeti Szent-Györgyi Albert Társaságban teljesedett ki, többek között a Hit és gyógyítás fáradhatatlan szervezőjeként.

Életének 69. évében elhunyt dr. Vass Zoltán főorvos, aki nyugdíjazásáig  a Szatmár Megyei Sügősségi Kórház laboratóriumát vezette — kollégái egy olyan különleges embertől és nagyszerű szakembertől búcsúznak, akit mindenki tisztelt és szeretett, aki minden energiáját a betegekre és a labor fejlesztésére fordította.

Halálával nem csak a szatmári orvostársadalom lett szegényebb, de az egéz szatmári magyar közösség is, hiszen „Vass doki” fáradhatatlanul tevékenykedett a szakmai vonal mellett a közművelődési vonalon is — elég csak a Hit és gyógyítás előadás-sorozatot említenünk, amellyel a szatmári  Szent-Györgyi Albert Társaság (amelynek társelnöke volt) olyan egyedi elképzelést valósított meg, amelynek népszerűsége mind a mai napig töretlen. A tizennégy évvel ezelőtt útjára indított előadás-sorozat kezdeményezői, dr. Vass Zoltán és dr. Tallián Ferenc 2009-ben úgy érezték, szüksége lenne a szatmári közösségnek egy olyan kulturális rendezvényre, amelynek keretében összeolvadhat a hit és az egészségügy. A céljuk az volt, hogy egy olyan rendszeres alkalmat biztosítsanak a szatmári magyarságnak, amelynek keretében az anyanyelvükön hallgathatnak meg érdekes orvosi előadásokat, az egészségügyi felvilágosításra, nevelésre helyezve a hangsúlyt úgy, hogy az előadó orvosokkal kötetlenül, magyar nyelven is el lehessen beszélgetni. Emellett pedig azt sem szabad elfelejteni, hogy a hit csodákra képes. „A hívő orvos jobban gyógyít, a hívő beteg jobban gyógyul” — ez is a mottója a rendezvénynek, így az orvosi előadások mellett komoly hitéleti kérdésekre is választ kaphattak az eseményre ellátogatók. A rendezvény ötletével megkeresték nt. Sipos Miklós református lelkipásztort, a Szatmári Református Egyházmegye akkori esperesét is, aki örömmel állt a jó ügy mellé, és a Németi református gyülekezet támogatásával havi egy alkalommal, a hónap utolsó péntekén rendelkezésre bocsátotta a gyülekezeti házat, amelyik azóta is otthont ad a Hit és gyógyításnak.
Az évek folyamán a Hit és gyógyítás keretében nem csak hitéleti és orvostudományi kérdésekre kaptak választ az érdeklődők, hanem minden alkalommal egy kis kulturális csemegével is kedveskedtek számukra a szervezők. A rendezvény keretében az érdeklődők megismerkedhettek szatmári költőkkel, írókkal, képzőművészekkel és zenészekkel is — hiszen, bár talán  kevesen tudják már — a szatmári Szent-Györgyi Albert Társaság indította útjára az Otthonunk, Szatmár megye című sorozatot, szervezték a Hajnal Akar Lenni Népdaléneklési Versenyt, támogatták a kulturális rendezvényeket.

Fáradhatatlan közösségépítő munkája elismeréseként az RMDSZ Szatmárnémeti szervezete 2017-ben Ezüst Tulipán-díjjal tüntette ki, s mint a laudációan fogalmaztak: „ 1954-ben született Marosvásárhelyen, de Tasnádon nőtt fel, iskoláit is itt végezte. Orvosi diplomája megszerzését követően a Bákó megyéi Buhusra került, majd 1987-ben jött vissza Szatmár megyébe: előbb Sződemeteren, majd Magyarcsaholyban körorvos, 1992-től a tasnádi kórház, majd 2000-től a szatmárnémeti kórház laboratóriumi orvosa. Már édesapjától, Vass Mártontól megörökölte a történelem, a néprajz és közösségünk értékei iránti érdeklődést. Az 1990-től feléledő kisebbségi közéletünkbe tevékenyen bekapcsolódott, mint az RMDSZ tasnádi alapító tagja, a Tasnádi Újság szerkesztője, a Bíró Lajos cserkészcsapat parancsnoka és ugyancsak Bíró Lajosról elnevezett Ökológiai Társaság társelnöke. Szakmai-közművelődési tevékenysége az Erdélyi Múzeum Egyesület orvosi tagozatában és a szatmárnémeti Szent-Györgyi Albert Társaságban teljesedett ki. Orvos- és kórháztörténeti előadásai hiánypótlóak, ahogyan az egészség-nevelésről és egészségi állapot felmérésről született dolgozatai is — a Szent-Györgyi Albert Társaság társelnökeként egyik kezdeményezője és fáradhatatlan szervezője hosszú évek óta a Németi gyülekezettel együtt rendezett Hit és gyógyítás havi rendezvényeinek.2013-tól a Kölcsey Ferenc Főgimnázium asszisztensképzőjéek tanára, 2015-től a Szamos-negyedi református gyülekezet presbitere, 2016-tól a Szatmár Református Egyházmegye esperesi tanácsosa.”

Emlékét megőrzi a szatmári közösség. Nyugodjon békében.

Összeállította:
Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!