Ismét német edzővel nyertek BL-t

2021.05.30 - 11:32

Kilenc év után újra Bajnokok Ligája-győztes a Chelsea, miután 1–0-ra legyőzte a Manchester Cityt a két angol klub szombat esti portói döntőjében.
Ezzel sorozatban harmadik éve német edző által vezetett klubcsapat ülhetett fel Európa trónjára, hiszen 2019-ben a Jürgen Klopp által vezetett Liverpool, tavaly Hans-Dieter Flicknek a Bayern Münchenje, idén pedig Thomas Tuchel londoni labdarúgócsapata nyerte a sorozatot. Ráadásul Tuchel az első edző a BL-történelmében, amely sorozatban két évben, két különböző csapat edzőjeként jutott el a sorozat döntőjébe, hiszen tavaly a Paris Saint-Germaint vezette el a fináléig. A párizsiaknak amúgy lehetett okuk a bosszankodásra, hiszen idén az a két edző nyerte meg a két európai sorozatot (BL és Európa Liga), akiket legutóbb menesztett a klub vezetése: Unai Emery 2016–2018, Tuchel pedig 2018–2020 között volt a PSG edzője (előbbi múlt héten a Villarreallal nyerte meg az EL-t).
Szombat este sem lehetett még teltház a portói Estádio do Dragaoban, viszont a két angol klub szurkolói így is remek hangulatot keltettek az arénában. A mérkőzés elején jobbára a Manchester City játékosainak lábán járt a labda – az első tíz percben 70 százalékos volt a birtoklási mutatójuk –, negyedóra elteltével akár három góllal is vezethetett volna a Chelsea. Timo Werner a 10. percben lyukat rúgott a kapu előterében, a négy perccel később nem a legjobban vette át Kai Havertz bepasszolt labdáját, gyenge lövés lett a vége, Ederson védett, míg a 15. percben, kissé balra kisodródva, az oldalhálóba lőtt.
Leszámítva néhány rövidebb, pihentető labdajáratást – no meg a 35. perc táján beiktatott ivószünetet –, a két csapat hatalmas iramot diktált. Természetesen a City is építette a maga ostromgyűrűjét, csakhogy a döntő pillanatokban mindig akadt egy londoni láb, amely közbenyúlt, hol César Azpilicuetáé, hol Antonio Rüdigeré, hol Thiago Silváé, hol Ben Chilwellé.

Havertz lendületbe jött
Néhány percig úgy tűnt, hogy az első játékrész hajrája a Citynek teremt relatív előnyt – a Chelsea-védelem oszlopát, Thiago Silvát sérülés miatt le kellett cserélni –, ehhez képest a sötétkékek kerültek tényleges fórba. A 42. percben Mason Mount a felezővonal közeléből, balról nagyszerűen kiugratta az Olekszandr Zincsenkót lerázó Kai Havertzet, és a német légiós a messze kifutó kapus kicselezése után az üres kapuba lőtt (0–1).
A világoskékek a minél gyorsabb egyenlítés reményében vetették bele magukat a második félidőbe, de az összjátékukba a támadó- és a védőtérfélen egyaránt hibák csúsztak, így nem tudtak gólhelyzeteket kialakítani. Ráadásul a 60. percben elveszítették egyik kulcsemberüket: Kevin De Bruyne olyan erővel ütközött az előtte megálló Rüdigerbe, hogy hosszas ápolás után a fejét jegelve, könnyezve leszédelgett a pályáról.
Így is fölényben játszott a City, azonban a remekül szervezett Chelsea-védelmet ezen az estén nem lehetett áttörni.
A hét perces ráadás utolsó pillanataiban megfagyott a levegő egy tizedmásodpercre, ám Mahrez lövése után a labda centikkel a kapu fölé ment… Az egyenlítő találat nem jött nem össze, így a Chelsea – nem érdemtelenül – felléphetett az európai klubfutball csúcsára.

MESTERMÉRLEG

Pep Guardiola, a Man. City menedzsere: „Nagyszerű, megismételhetetlen idény volt ez számunkra, de sajnos most nem nyertünk. Mindent beleadtunk, ám nem sikerült, innentől kezdve még keményebben kell dolgoznunk. Szoros mérkőzés volt, először jutottunk el a Bajnokok Ligája döntőjébe, és jó mérkőzést játszottunk (…) Haza akarok menni a családomhoz, régóta nem láttam már őket. Aztán visszatérek a klubhoz... pár éven belül a Manchester City lesz a világ legjobb klubja! Ma csodálatosan teljesítettünk, egy nap visszatérünk még a BL-döntőbe.”

Thomas Tuchel, a Chelsea menedzsere: „Elképesztő érzés, megcsináltuk. Nem is tudom, hogy mit érzek most. A játékosok elhatározták, hogy megnyerik a döntőt. Biztattunk mindenkit, hogy kemény és határozott legyen a pályán, legyen minél bátrabb, és alakítsunk ki veszélyes ellentámadásokat. Fizikailag nagyon kemény meccs volt, sokszor ki kellett segítenünk egymást.”

JÖVŐRE MEGLESZ AZ ISZTAMBULI DÖNTŐ?
A török sportminiszter, Mehmet Kasapoglu hivatalosan is megerősítette, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) 2020 és 2021 után 2023-ra is Isztambulnak adja Bajnokok Ligája-döntő rendezésének jogát. Ugyanakkor a Boszporusz partján rendezik a 2021-es UEFA Szuperkupa-mérkőzést is, amit eredetileg Belfastban játszottak volna. Észak-Írországban a jelenlegi helyzetben nem lehetne sort keríteni a találkozóra. A BL-döntő házigazdája jövőre Szentpétervár lesz, míg 2023-ban Münchenbe tervezték, ám az UEFA most úgy határozott, hogy elhalasztja a német város rendezési jogát, és kárpótlásként átadja azt a törököknek. A 2020-as és a 2021-es BL-finálénak is Isztambul adott volna otthont, viszont mindkét esetben a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet miatt Portugáliában játszották végül a döntőt.

BAJNOKOK LIGÁJA, DÖNTŐ, PORTO

Manchester City – Chelsea FC 0–1 (0–1)

Gólszerző: Havertz 42.

City: Ederson – Walker, Stones, Rúben Dias, Zincsenko, Bernardo Silva (Fernandinho, 64.), Gündogan, Foden, Mahrez, De Bruyne (Gabriel Jesus, 60.), Sterling (Agüero, 77.). Menedzser: Pep Guardiola.

Chelsea: É. Mendy – Azpilicueta, Thiago Silva (Christensen, 39.), Rüdiger, R. James, Jorginho, Kanté, Chilwell, Mount (Kovacic, 80.), Havertz, Werner (Pulisic, 66.). Menedzser: Thomas Tuchel.

Pesek Attila

Eddig tartottak a Ferencváros idei BL-álmai

A Ferencváros hazai pályán 3–1-es vereséget szenvedett a Qarabagtól a Bajnokok Ligája-selejtező harmadik fordulójának keddi visszavágóján, így 4-2-es összesítéssel alulmaradt a párharcban.

A Ferencváros hazai pályán játszik a továbbjutásért

A Ferencváros focicsapata döntetlenről várja a Qarabag elleni hazai visszavágót a Bajnokok Ligája selejtezőjében; a párharc továbbjutója legalább az Európa Liga csoportkörében szerepelhet.

Döntetlenről folytatódik kedden a párharc

A Ferencváros 1–1-es döntetlent játszott a Qarabağ vendégeként a labdarúgó Bajnokok Ligája-selejtező harmadik fordulójának első, szerdai mérkőzésén.