Nagykároly

Ismét lesz népzenetábor Nagykárolyban

2016.06.10 - 15:06

Harmadik alkalommal szervezik meg a Nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tagjai a Nagykárolyi Népzenetábort. Az esemény helyszíne most is a Szent László Közösségi Ház lesz. A táborral kapcsolatosan Székely Sára szervezőt kérdeztük.

 

Két évvel ezelőtt 40 gyermek és kisdiák vett részt a Rekettye Kulturális Egyesület által szervezett népzene- és néptánctáborban, míg tavaly 60 gyermek töltött együtt öt napot az önfeledt szórakozás és játékos tanulás jegyében. A tábor résztvevői között nemcsak nagykárolyi, hanem szatmárnémeti, tasnádi, mezőfényi, csanálosi gyermekek is voltak, s vélhetően nem lesz ez másként az idei táborban sem, mely július 4–8. között zajlik Nagykárolyban, a Szent László Közösségi Házban.

„Szabadtéri népi játékokat is játszhatunk, mivel ezt a helyszínt remekül ki tudjuk használni a tervezett programjainkhoz. Az a szerencsénk továbbá, hogy több kis helyisége is van az épületnek, amire nagy szükségünk van. Minden részét kihasználjuk majd az épületnek, mivel három új tanár is csatlakozik idén a táborunkhoz. Citera- és furulyaoktatás zajlott az első két tábor alkalmával, ez idéntől hegedűoktatással bővül, valamint Albert Sándor Szilárd irányításával kobza, ütőgardon- és moldvaidob-oktatásra is sor kerül. Lesz egy népiének-oktatónk is Bodó Emese személyében, míg a hegedűoktatással Szabó Adrien foglalkozik majd. Akik pedig ismét visszatérnek hozzánk: Bíró István furulyaoktató és Agárdi Éva citeraoktató” — fejtette ki lapunknak Székely Sára, az egyesület vezetője, a tábor főszervezője.

„Ugyanúgy zajlik majd ez a népzenetábor, mint ahogy a korábbi években már megszokhatták a résztvevőink. Már több mint hetven jelentkezőnk van, s mivel a helyszín befogadóképessége véges, valószínű, hogy hamarosan lezárjuk a jelentkezési listákat. Hatéves kortól vártuk a jelentkezőket a táborba, iskolaéretten lehet ugyanis egy hangszert a gyermekek kezébe adni. Felnőtteket is fogadunk, hiszen kezdőket és haladókat egyaránt csoportokra osztva képeznek” — mondta Székely Sára.

Kis létszámú csoportokban foglalkoznak majd a hangszeroktatással, majd nagyobb létszámú csoportokban történik a szabadtéri népi játékok lebonyolítása. Lesz kézműveskedés népi kézművesmester irányításával, ami szintén újdonságnak számít a korábbi táborokhoz képest.

Folyamatosan pályáznak a tábor szervezésére és egyéb programok kivitelezésére, a tapasztalat pedig azt mutatja, hogy van értelme a munkájuknak, hiszen támogatásban is részesülnek — magyarázta Székely Sára.

„Mellénk állt a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont Szatmárnémetiből, ők társszervezői ennek a tábornak. Rajtuk kívül támogat minket a Communitas Alapítvány és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., utóbbi a főtámogatója táborunknak. A pályázataink eredményeképpen folyamatosan bővíteni tudjuk hangszergyűjteményünket. A szászrégeni gyárban éppen egy moldvai kobzát készítenek nekünk. Most is van ötven állandó zenészünk, akik folyamatosan hegedülnek, citeráznak, furulyáznak a foglalkozásokon” — mondta Sára.

A főszervező ugyanakkor köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik nélkül az egyesület sem működhetne. Mint mondta, a foglalkozásokon rendszeresen részt vevő gyermekek szülei olyan bázist és hátteret biztosítanak munkájukhoz, mely elengedhetetlen a minőségi munkavégzéshez.

Tőtős Tímea