Szatmárnémeti

Ismét gyógykezeltethetik magukat

2020.06.29 - 08:01

Újraindult az ország 13 gyógykezelő központja, amelyek fogadják az államilag támogatott kezelésre érkező nyugdíjasokat. A hazai gyógyfürdőkben összesen 3154 szálláshely van, azonban a koronavírus-járvány miatti óvintézkedések következtében csak 2108-at használhatnak egy turnusban, jelentette be a hét közepén Kovásznán Violeta Alexandru.

A munkaügyi miniszter a háromszéki fürdővárosban ellenőrizte, hogy a gyógykezelő központban betartják-e a járványmegelőzési feltételeket, és hogy milyen körülmények között fogadják a kezelésre érkező nyugdíjasokat. A gyógykezelő központokban külön utakat alakítottak ki a személyzetnek és a vendégeknek, hogy megelőzzék az esetleges fertőzéseket. A kezelésre érkező nyugdíjasoknak kötelező a járványtani szűrés, illetve a kezelések alatt a személyzetnek használnia kell a védőfelszerelést.

A gyógyüdülések a Szatmár megyei nyugdíjasok körében is kedveltek, tavaly például 3373 jegyet osztott ki az igénylők között a megyei nyugdíjpénztár, az idei első negyedévben, még a koronavírus-járvány előtt pedig a kiutalt kétszázból 171-et értékesítettek olyan üdülőkben, mint a Bihar megyei 1 Mai, az Arad megyei Moneasa, a Hunyad megyei Geoagiu-Băi, a szilágysági Bizuşa és Kovászna.

Ki igényelhet jegyet?

A 2010-es évi 263-as számú törvény értelmében a nyugdíjasok, a köznyugdíjrendszer biztosítottai, valamint más, speciális törvények által megnevezett kategóriák — fogyatékkal élő személyek, politikai és etnikai okból üldözött személyek, háborús veteránok, munkabalesetet szenvedett vagy szakmai megbetegedésben szenvedő személyek — gyógykezelésben részesülhetnek, amelynek költségeit részlegesen vagy esetenként teljesen a társadalombiztosítási alapból fedezik.

Az igényelhető jegyek számát minden évben a társadalombiztosítási költségvetésből erre a célra elkülönített összegek függvényében állapítják meg. Idén például 59 926 gyógykezelési jegyet finanszíroz a kormány, 370 millió lejt költ erre a célra.

Ingyen igényelhetnek jegyet a betegnyugdíjasok, amennyiben a rehabilitációs program keretében az orvos ezt javasolja, valamint a speciális törvények előírásainak haszonélvezői. Egy bizonyos összegű hozzájárulás befizetése ellenében részesülhetnek gyógykezelésben a nyugdíjasok, a köznyugdíjrendszer biztosítottai, az említett kategóriák kivételével.

A jegyek elosztása egy pontos kritériumrendszer alapján történik, amelyet minden évben az Országos Nyugdíjbiztosító Pénztár elnökének a rendeletével fogadnak el. Egy kezelési turnus időtartama 16 nap, ebből 12 napra biztosítanak kezelést.

Az igénylőknek a lakhelyük szerint illetékes megyei nyugdíjpénztárhoz kell intézniük kéréseiket, kivételt képeznek a speciális törvények előírásainak haszonélvezői, akik ahhoz a nyugdíjpénztárhoz kell forduljanak, amelyiknek a nyilvántartásában vannak.

A hozzájárulást fizető személyek esetében a törvény a következőképpen rendelkezik a hozzájárulás mértékéről: nyugdíjasoknak 50%-os a hozzájárulásuk a gyógykezelést megelőző havi bruttó nyugdíjukból, a biztosítottak fizetik a gyógykezelési jegy árának az 50%-át, azok a biztosítottak, akiknek a fizetése nagyobb, mint az országos bruttó átlagbér, a jegy teljes árát ki kell hogy fizessék. Ebben az évben 1792–1879 lej közötti összegbe kerül egy főre a teljes gyógykezelési jegy.

Az Országos Nyugdíjbiztosító Pénztár gyógykezelési jegyeket biztosít a saját tulajdonban lévő kezelési egységekbe, a következő helységekbe: 1 Mai, Amara, Bala, Bizuşa, Buziaş, Kovászna, Geoagiu-Băi, Lacu Sărat, Moneasa, Nicolina, Olăneşti, Pucioasa és Sărata Monteoru.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A legnagyobb különnyugdíj 25.184 lej

De van egy nyugdíjas bankár, aki 100.000 lejt kap.
Szatmár megye

Másfél százan mozdultak meg Antóniáért

Feigi Tünde, Jeromos Andrea és Schvarczkopf Mária szervezett rövid, jótékonysági sporteseményt június 8-án Túrterebesen egy beteg kislány gyógykezeléséért. Sokan vettek részt, meglepő értékű adomány érkezett.
Szatmárnémeti

Indul a gyógykezelési szezon, várják az igénylőket!

Február 19-én rajtol a gyógykezelési szezon, azok számára pedig, akik már az első turnusokban kezeltetnék magukat, érdemes mihamarabb kérvényezni a jegyet – derül ki a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár honlapján közzétett tájékoztatásból.