Ismét döntőben a brazilok

2013.06.27 - 14:10

A döntőbe fejelte a selecaót Paulinho, így a mostani házigazda, Brazília sorozatban harmadik fináléját játszhatja vasárnap a világbajnokság főpróbájaként is emlegetett Konföderációs Kupán.

Nem borult a papírforma a labdarúgó Konföderációs Kupa első elődöntőjében, és a házigazda brazil válogatott hozta az Uruguay elleni mérkőzést, és sorozatban harmadszor jutott a torna döntőjébe.

Azonban Luiz Felipe Scolari szövetségi kapitány legénységének a vártnál nehezebb dolga volt a déli szomszédjával, ugyanis Diego Forlán és társai nem adták könnyen magukat. Sőt, még a vezetést is megszerezhették volna, amennyiben a Lugano lerántásáért megítélt tizenegyest Forlán nem hagyja ki.

A büntető mintha kicsit felrázta volna a hazai csapatot, a brazilok lassan megérkeztek az uruguayi kapu elé is, viszont nagy veszélyes helyzetet nem sikerült kidolgozni. A szünet előtt mégis vezetéshez jutottak: a brazilok második kapuralövéséből Fred révén gól született a 41. percben.

Fordulás után Brazília védelme mintha az öltözőben maradt volna, ugyanis az uruguayiak már a 48. percben egyenlítettek: Thiago Silva gyakorlatilag lekészítette a labdát Edinson Cavaninak, aki ballal a hosszú sarokba tekerte a labdát (a Napoli csatára pályafutása tizenötödik gólját szerezte a nemzeti csapatban).

Aztán végre látványosan kezdett el futballozni Brazília: Thiago Silva javítani akart a hibáján, de lövése célt tévesztett, majd Fred kapáslövése ment jócskán fölé és egy perccel később Neymar sem tudta a hosszúba tekerni a labdát. A hajrában pedig megszületett a győzelmet jelentő gól is: egy jobb oldali szöglet után Paulinho zavartalanul fejelhetett az ötösön belülről, a kapuba.

A folytatásban Uruguay nem tudott egyenlíteni, de legalább lemosta a legutóbbi brazilok elleni párharc „szégyenét”, 2009-ben ugyanis a selecao egy megszégyenítő 4–0-t mért rájuk világbajnoki selejtezőn. A mostani azért jóval szorosabb mérkőzés volt, de ezúttal is a brazilok nyertek, és őrzik a több mint húsz éve tartó veretlenségi sorozatot Uruguay ellen. Legutóbb 1992-ben egy felkészülési mérkőzésen nyertek az uruk 2–1-re. Az összesített mérlegben pedig a selecaónak ez volt a 33 győzelme, ehhez még hozzáadódik 19-19 döntetlen és vereség.

„Ez a meccs megmutatta, hogy még mindig túlságosan sebezhetőek vagyunk, nehéz ellenféllel szemben nem tudjuk uralni a játékot – mondta Scolari a találkozó után. – De jó úton járunk, a csapat kezd összeállni, és ahhoz, hogy igazán fejlődjön, éppen az ilyen mérkőzések kellenek. Ezért fontos számunkra ez a torna. Még nem vagyunk készek, sok hasonló szituációt kell átélnünk.”

A brazilok ellenfelére csütörtök késő este derült fény, a Spanyolország – Olaszország elődöntő ugyanis lapzártánk után ért véget. Mindezek ellenére Óscar Wáshington Tabárez, az uruguayiak szövetségi kapitánya már szerdán biztos a finálé párosításában: „A spanyol válogatott az évtized csapata, nagyon kíváncsi vagyok, milyen döntőt játszik Brazíliában a brazilokkal.”