Külföld

Ismét divatba jött Magyarországon ingatlant vásárolni

2023.01.31 - 09:57
Jóval olcsóbb ingatlanok, alacsonyabb rezsi és nyugalom — főként ezért választják a magyarországi házakat a határ mentén élő romániaiak.

2021-ben több száz romániai lett lakástulajdonos Magyarországon, pontosabban az országhatár közelében, ahol az itthoni árak mondhatni töredékét fizették ingatlanukért — bár ami az árakat illeti, változóak: 2500 és 60 000 euró közöttiek, utóbbi esetben azonban már luxusotthonokról beszélünk. Két évvel ezelőtt a romániaiak átlagban 5000-10 000 euró közötti áron vásároltak lakásokat, pontosabban nagy telkes magánházakat a szomszédos országban.

A szomszédban való lakásvásárlási tendencia főleg az aradiaknál kezdődött, illetve a határmenti városok lakosainál, 2007 után, miután Románia is csatlakozott az Európai Unióhoz, így az ilyen vásárlások legálisan lehetségesek lettek. 

Akkoriban a román határtól mindössze hat kilométerre fekvő Battonya városában már 2500 euróért lehetett házakat találni. Időközben természetesen emelkedtek az árak, ám ezzel párhuzamosan az aradiak érdeklődése is egyre nagyobb lett, hogy befektessenek ezekbe az olcsó ingatlanokba. Az érdekesség az, hogy még most is lehet találni  házakat 10 000 euró körüli áron

A számok beszélnek

A határtól néhány kilométerre, legalább két magyarországi városban rengeteg olyan ház van, amelyben aradiak és temesváriak laknak. A legtöbb ház nagyon jó állapotban van. A tulajdonosok főleg azért adják/adták el őket, mert Magyarország más területeire költöztek munkahelyük kapcsán – ez egyébként az egyetlen nagyobb probléma ezekben a városokban: a munkahelyek hiánya. Ám azok a romániaiak, akik Magyarországon vettek lakást, a  magyarországi autópálya-hálózatnak köszönhetően körülbelül másfél órát kell utazzanak munkahelyükre.

Battonyán például egy kétszobás, fürdőszobás és konyhás ház, 1500 négyzetméteres telekkel 10 000 euróba kerül. "Arad megyében, vidékén legalább 25 000 euróba kerül egy ilyen méretű ház, ha pedig Aradban gondolkodunk, akkor legalább 100 000 euróba. Persze Kelet-Magyarországon is vannak drágább házak, de azok luxus kialakításúak. Battonyán, közvetlenül a város központjában van egy műemlék ház, amelyért 60.000 eurót kér a tulajdonos; az ingatlan 100 négyzetméter lakóterülettel, épület alatti garázzsal és 1500 négyzetméteres telekkel” – mondja egy aradi ingatlanügynök, hozzátéve: a legolcsóbb ház, amelyet a múlt évben eladott alig 5000 euróba került, az országhatártól öt kilométerre lévő Dombegyháza központjában, s a háromszobás, 100 négyzetméteres ingatlanhoz 4000 négyzetméteres telek tartozott.

A rezsi is jelentősen kisebb

A határmenti magyarországi városokban legalább 300 házat adtak el tavaly a romániaiaknak. A legtöbben továbbra is Romániában dolgoznak, és hétvégén vagy szabadságidőben mennek át a magyarországi ingatlanukhoz, míg mások teljesen odaköltöztek.

hirek/2023/januar/haz-2.jpg

Az egyik aradi lakos 2007 januárjában, közvetlenül Románia európai uniós csatlakozása után vásárolt lakást Battonyán, amikor lehetővé vált a szomszédos országban a lakásvásárlás — akkoriban a család 3000 eurót fizetett egy házért a város központi részén. A helység 100 négyzetméter lakóterülettel, 1500 négyzetméteres telekkel és minden közművel rendelkezik. A férfi elmondása szerint azóta több száz romániai költözött Battonyára, és a helyi közösség nagyon jól fogadja őket, nincsenek etnikai félreértések. Hozzátette azt is, hogy főként azért vettek ott házat, mert csendes hely, tiszta a levegő.

Egy másik román állampolgár, aki tavaly vett házat szintén Battonyán, a koronavírus-járvány idején döntött úgy, hogy Magyarországra költözik, amikor otthonról kezdett dolgozni. Megelégelte azt, hogy Aradon 400 eurót fizetett lakbérre, és amikor költözni szerettek volna, sokallták a 80 000 eurót egy kétszobás lakásért a városban, így inkább Magyarországra költöztek, ahol 30 000 euróért vettek házat. Jelenleg 25 perces autóútra laknak Aradtól, de csak heti kétszer kell bemenjen a városba. Elmondása szerint román nyelvű óvoda is működik a városban, sok a román állampolgár, vannak ott barátai, így otthon érzi magát a takaros településen.
A 2011-es népszámlálási adatok azt mutatják, hogy Magyarországon körülbelül 36 000 fős román közösség él, legtöbbjük a román határhoz közeli településeken. Az Arad megyei Gyulavarsánddal szomszédos Gyulán például körülbelül 2000 román állampolgár, Battonyán pedig körülbelül 1000, háromszor több, mint 2007-ben.

Hírszerkesztő