Vidék

Ismét bizonyított a Fűzfa Egyesület

2016.02.21 - 19:34

Szombaton egész napos hagyományőrző tevékenységet szervezett Kolcs községben a Fűzfa Egyesület, melynek fő célja a helyi hagyományok éltetése.

Február végén már elég sokan érzik azt, hogy ideje lenne végleg eltemetni a telet. Azt nem igazán mondhatjuk el, hogy nagy tél vége felé járunk, mégis a legtöbben annak örülnének, ha beköszönne a tavasz. A megyében sok helyen voltak már maskarás, csörömpöléses, vidám felvonulások, rigmusos bábégetések, megpróbálva felidézni a régi szokásokat, amikor idősebbek és fiatalok egymást segítve napokig szervezték a farsangot, hogy az sikeres legyen. Egy ideje nagyon sok településen éppen azzal van a gond, hogy nincs ki megszervezze a farsangot. Nincsenek olyan éllovasok, akik megismertetnék és megszerettetnék a fiatalokkal a helyi hagyományokat, hogy azokat a sajátjuknak tekintsék.

Szamoskrassón Kallós Zoltán, Rákosi Réka Renáta és Paku-Fazekas Éva azzal a céllal hozta létre a Fűzfa Egyesületet, hogy fiatalokat képezzenek ki rendezvényszervezésre, akik átvennék a szervezést, természetesen a felnőttek felügyelete alatt, az ő tanácsaik alapján. Az animátorképzést Surányi Zoltán élménypedagógus vezette, a képzésen részt vett fiatalok vizsgamunkája volt a szombati, egész napos farsangi rendezvény megszervezése.

A fiatalok, magukra maszkokat öltve, a szamoskrassói Bem József Általános Iskola elől indultak lovas szekérrel. Nagykolcs, Kiskolcs, Szamoskóród és Dobrácsapáti központi részén elégették a szalmabábokat. Mivel az időjárás szombatra hűvössé vált, jól sett megmelegedni az égő bábok mellett. A fiatalok a szekéren farsangi mondókákat és dalokat harsogtak, hogy felhívják magukra a figyelmet. A bábégetéseken többen megjelentek a helyi lakosok közül, az idősebbek felelevenítették gyerek- és ifjúkori élményeiket, azokat a farsangi időszakokat, amikor télen nem volt más közösségi szórakozási lehetőség számukra, csak a farsangolás.

A bábégetések után a fiatalok az iskolában kézműves foglalkozásokba kezdtek. Gipszmaszkokat és más farsangi kellékeket készítettek, ezeket este a bálban kiállították, hogy a bálozók vásárolhassanak belőlük. Nem volt megszabott ár, a bevétel a Fűzfa Egyesület kasszájába ment. Párhuzamosan zajlott az élő sakkjáték, melynek győztese Kajtár Dominika, a második helyezettje Budai Szabina, a harmadik helyezettje pedig Simon Norbert lett.

Később A tehetségek köztünk élnek címmel rendeztek vetélkedőt, amelyre a község fiataljai neveztek be vers- és prózamondással, tánccal és énekkel. A zsűri igyekezett olyan előadókat díjazni, akik jól teljesítettek, és valamilyen módon kötődtek a helyi hagyományokhoz. Az első díjat (egy budapesti utazást) Gál Máté nyerte el, aki népdalt énekelt. Második lett Kajtár Dominika, aki Petőfi Sándor Szeget szeggel című versét mondta el. Harmadikként Márton Erika és Gergely Vivien végeztek, akik zumbát táncoltak. A többi versenyző egy-egy gipszmaszkot kapott részvételi díjként.

Este a szamoskrassói kultúrotthonban szervezték meg a farsangi bált. Előbb az iskola gyerek néptánccsoportja tartott egy néptáncbemutatót, majd a nagyecsedi Zelenák Krisztián mulattatta a bálozókat, akik hozzájuthattak a farsangi fánkhoz és forralt borhoz is. A Fűzfa Egyesület animátorai jól vizsgáztak, úgy tűnik, Kolcs községben lesznek, akik szerveznek a továbbiakban is hagyományőrző rendezvényeket. A rendezvény médiatámogatója a Szatmári Friss Újság volt, a kiadó nyereményeket is felajánlott.

Elek György