Szatmárnémeti

Ismerjük fel a hibákat, javítsunk az élethelyzetünkön!

2020.03.20 - 17:23

Dr. Tallian Cristian pszichiátert arról kérdeztük, melyik az a korosztály, melynek tagjait lelkileg is megterheli a koronavírus-járvány miatt kialakult állapot, mit kell tenni annak érdekében, hogy az emberek ne veszítsék el a biztonságérzetüket.

— A koronavírus elterjedése lelkileg, pszichikailag is megviseli az embereket. Melyik az a korosztály, amelyiket a legjobban megterheli a kialakult helyzet?

— A gyerekeket viseli meg legkevésbé ez az állapot, mert ők nem látnak bele a következményekbe, nem feltétlenül érzékelik a veszélyt, ha az nem azonnali. Akkor van baj, amikor eluralkodik a pánik a szülőkön. A gyerek nagyon könnyen átveszi a szülők hangulatát, s ha a szülőknél van egy pánikhangulat, egy félelem, egy szorongás, akkor azt átveszi a gyerek is, annak ellenére, hogy nem tudja pontosan, mitől kell félni. Nagyon fontos, hogy mit néznek a szülők a tv-ben, miről beszélgetnek, hogyan viselkednek. Ha állandóan azt számolják, hogy hány fertőzött személy van nyilvántartásban, és hány halott van, az nem használ a gyerek lelki nyugalmának. A szülők tulajdonságait a gyerekek a legtöbb esetben magukkal viszik.

— Hogyan kell, hogyan kellene viselkedjenek a felnőttek? Mi történik most?

— A felnőttek körében egy kicsit megingott a biztonságérzet ezekben a napokban. Lehet, hogy visszaemlékeznek a gyermekkorukra, amikor valami veszélyt éreztek, de nem tudták, miről van szó (ez is egy bizonyítéka annak, hogy a szülők viselkedése örök nyomot hagy a gyerekekben). Jelenleg konkrétan tudjuk, mitől kell félni, de ennek ellenére van egy bizonytalanság, hogy vajon mi fog történni a jövőben. Ez nagyon kibillenti az emberek biztonságérzetét, ezáltal megjelenhet a szorongás, ami a legalapvetőbb érzelmek egyike. Ez ilyenkor alapvetően felfokozódik, és befolyásolja az ítélőképességünket. Aktiválódik az életösztön, ott van a kérdés, hogy meglesz-e a mindennapi szükséglet stb. Ezek a dolgok befolyásolják a gondolkodásunkat, az érzelemvilágunkat. Nagyon sok esetben nem a józan ész kerekedik felül, eluralkodik a pánik, a vásárlási láz stb., mert fokozódik az embereknek a bizonytalanságérzete. Ekkor kezd megerősödni az életösztön; az elsődleges szempont az, hogy túl kell élni. A részletekre nem mindig gondolunk, és a felelősségérzet is háttérbe szorul, mindenki önmagát nézi, nem gondol a közösségre.

— Kik azok, akik könnyen szereznek lelki sérüléseket?

— Főleg azok vannak lelki téren kitéve a betegségek megjelenésének, akik már alapjában véve szorongó típusúak, depresszív hajlamúak. Ők sötétebben látják a körülöttük végbemenő dolgokat, mint az átlagember. Aki tud hallgatni a józan eszére, az nem veti bele magát az általános pánikba, de egy olyan ember, aki szorong, fél minden veszélytől, és érthetően most is nagyobb problémát lát, mint ami a valóságban létezik. Nagyon fontos, hogy az emberek hogyan állnak hozzá a problémákhoz, az élet gondjaihoz. A normális életben is vannak veszélyes helyzetek, de egészséges hozzáállással könnyebben túl lehet lépni a problémákon. Akinek nincs egy biztos támaszpontja, nincs alatta egy biztonsági háló, amibe lehet kapaszkodni — itt akár a közösségre is gondolhatunk —, az könnyen sérül. Ha a közösség elég erős ahhoz, hogy megtartsa az egyént, akkor a problémák kevésbé jelentkeznek az egyén szintjén. Azokban az országokban, ahol a kommunizmus szellemisége még megmaradt, van egy olyan hangulat, hogy az, aki kiadta az utasítást, tudja, mit mondott, tehát azt kell csinálni, és minden jó lesz. Az ilyen emberek biztonságérzete fokozottabb, mert tudják, hogy van kire számítani.

— Milyen módon lehet segíteni a gyengéket?

— Nálunk most az lenne a cél, hogy a közösség megtartsa az egyént, adja vissza számára a biztonságérzetet. Ezért nem jó az, ha mindenféle negatív dolgokkal riogatják az embereket. Még akkor se jó ez, ha a kijelentések valós alapokra épülnek. Nem kell elhallgatni az igazságot, de inkább a pozitív dolgokra kellene helyezni a hangsúlyt.

— A gyerek nem jár iskolába, a szülő otthon maradhat. Sokan mondják el, hogy milyen jó, hogy együtt lehet a család. Egy ilyen rossz hangulatú, bizonytalan helyzetben miért jó, ha együtt a család?

— Ez attól függ, milyen szemszögből nézzük a dolgokat. Mi elszoktunk attól, hogy együtt legyen a család. Mindenki elvan a kis „sarkában” a telefonjával. Az együttműködés és a családi légkör már nem egy mindennapi dolog, ezért vannak súrlódások a különböző családtagok között. A jelenlegi helyzet szokatlan, s ehhez kell alkalmazkodni. Olyan dolgokat éltünk át — ezekre sokan még visszaemlékeznek —, amikor nem lehetett utazni, hétvégén otthon kellett maradni stb. Nem lehet itt se általánosítani, mert vannak családok, ahol a jó természetesnek tűnik. Mindenkinek arra kellene törekednie, hogy a jó legyen számára a természetes, de ez csak azok számára lehetséges, akik felismerik ennek a fontosságát, és eldöntik, hogy akarják.

— A modern családokban ez nem igazán gyakori.

— Családtól függ. A modern családokban a gyerek arra van szoktatva, hogy ő csak tanuljon. A modern társadalom azt az életformát szokta meg, hogy ha együtt van nagy ritkán a család, akkor is hallgatnak, mindenki el van foglalva a saját dolgaival. Egy ideig ezt lehet tűrni, de utána már nagyon furcsa, hogy nincs kommunikáció a családtagok között. Ez normális esetben valamelyik félnek feltűnik, és furcsa helyzet alakul ki. Ott van a gyerek és a szülők, ott van a férj és a feleség, és nem tudják, mit kezdjenek egymással. Az emberek elszoktak a normális kapcsolati rendszertől, ami még a digitális korszak előtt volt. Az akkori családnak volt egy közös léte, ez mára sok esetben felbomlott. Mindenkinek megvan a maga kis egyéni élete, ma már nagyon sok minden limitálódik.

— Mi a teendő, hogy helyreálljanak a dolgok?

— Az embereknek el kell dönteniük, akarnak-e hagyományos családi életet élni. Bárhogy döntenek, annak meglesznek a jó vagy rossz következményei. Az értelmesebbek és a gazdag érzelmi világgal rendelkezők megtalálják a pozitív életlehetőségeket, míg másokban felgyűl a feszültség. Minden intelligencia és érzelem kérdése. Ma egy új helyzetben élünk, ezt kell tudni kezelni. Az ember viszont egy alkalmazkodó lény, meg kell tudja oldani a problémáit akkor is, ha nincs egy minta, ami szerint megoldhatja azokat.

— A koronavírus megjelenése miatt kialakult helyzet megváltoztatja a világot?

— Ez attól függ, mennyire lesz tartós ez az állapot és mennyire lesz komoly a helyzet. Ha csak abból áll a változás, hogy a gyerekek otthon maradnak egy-két hónapra, és otthon maradhatnak a szülők is, emiatt nem lesz lényegi változás. Ha egy több hónapon át tartó komolyabb életforma alakul ki, ha komolyabban korlátozódik az életvitelünk és az életterünk, akkor annak lehet negatív hatása, akkor az emberek változhatnak. Arra kell törekedni, hogy felismerjük a hibákat, és javítsunk az élethelyzetünkön.

Elek György