A duális oktatásban is élen akar járni a szatmárnémeti vállalat, két szakirányban indított szakképesítési műhelyt mutattak be kedden. Ez lehet a megoldás a szakmunkáshiányra.
A szatmárnémeti I. C. Brătianu középiskola tizedikes és tizenegyedikes diákjai számára numerikusgép-kezelői, valamint elektronikai műszerész szakirányban indított iskolaműhelyt mutatták be tegnap a Dräxlmaier Kft. Vulturului utcai székhelyén, az iskola és a cég közötti együttműködés 2015-ig nyúlik vissza. A duális képzésben való aktív részvételével a Dräxlmaier gyakorlatilag már nemcsak szóban és nyilatkozatokban, de tettleg is cáfolta a szatmárnémeti kivonulásról, leépítésről és részlegelköltöztetésről szóló híreszteléseket. A középiskolai tanulmányokkal párhuzamosan zajló duális képzés ugyanis hosszú távú stratégiát igényel — 3–4 évbe telik egy-egy generáció betanítása, majd érettségit követő alkalmazása —, s ha a cégnek nem lennének hosszú távú tervei szatmárnémeti beruházásával, nem fordítana időt, energiát, emberi és anyagi erőforrást ilyesmire.
A létesítmény keddi bemutatásán Barbara Gerber, a Däxlmaier Group Szakoktatási Részlegének koordinátora beszélt arról, hogy miért van ráutalva a cég, hogy ilyeneket indítson és tartson fenn. Míg mérnök végzettségű szakemberekben nincs hiány, addig a szakképzett munkásokban igen. Hiába vannak szakközépiskolák a megyében és a megyeszékhelyen, annyira gyorsan változik a technológia, és annyira pontos szakirányú képzés és eszközismeret kell, hogy az állami oktatás nem tud ehhez alkalmazkodni, muszáj a leendő munkaadónak is láncszemnek lennie a képzési folyamatban. Személyes tapasztalatairól szólva Gerber elmondta, hogy számára valódi élmény látni, hogy a duális rendszerbe bekapcsolódó, határozatlan 15 évesekből hogyan lesz a képzés végére elhivatott szakember.
Darius Filip prefektus, akit szintén meghívtak az eseményre, először leszögezte, hogy nemcsak megyei, de kormányszinten is fontos beruházás a Dräxlmaieré, s ő támogatója a duális oktatásnak, meggyőződése, hogy ez jelentheti a mentőövet a foghíjas munkaerőpiac számára. Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere támogatásáról biztosította a cégvezetést és a tanulókat, a Dräxlmaier létszámbővítése mellett a Zollner és a Rosendahl termelőegységeinek bővítését hozta fel annak bizonyítékaként, hogy a városvezetés vállalkozásbarát politikája egy állandó folyamat. Călin Durla főtanfelügyelő a szakképzés 2009 és 2012 közötti időszakos szüneteltetését sajnálta, szerinte ez kihat a mai állapotokra, és elismerte: az oktatási rendszer sehol nem képes tartani a lépést a technikai fejlődés okozta vállalati elvárásokkal.
Daniela Ursu, a partneriskola, a szatmárnémeti I. C. Brătianu Technológiai Kollégium igazgatója kitért arra, hogy a Dräxlmaierrel való együttműködés 2015 óta áll fenn, azóta 61 diákjuk végzett a párhuzamos szakképzéssel, idén végzett az első évfolyam.
Princz Csaba