Szatmárnémeti

Iskolai program az iskola után

2015.10.08 - 18:35

Jövő héttől már törvényes keretek között működhet 27 Szatmár megyei oktatási intézményben az „after school” program — tájékoztatott a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség.

Az oktatási szaktárca szigorúan szabályozza az iskolákban működő délutáni foglalkozásokat, az after school vagy más néven az „Iskola az iskola után” programot. A 2011-ben megjelent módszertan szerint, a célja nem más, mint a kötelező iskolai programon túl lehetőséget nyújtani a diákoknak a felzárkózásra, a tanulás mellett pedig a szabadidő hasznos eltöltésére, pihentető és szórakoztató foglalkozásokra, csak úgy mint a tehetséggondozásra.

A program nagyon elterjedt országszerte, a szülők szerint pedig nagy szükség is van rá, hiszen így a gyerekek a tanórákat követően biztonságos helyen töltik el a délutánjukat, meleg ebédet kapnak, tanulnak, elvégzik a házi feladatokat, de sok vonzó foglalkozáson és tehetségfejlesztő foglalkozáson is részt vehetnek.

A délutáni foglalkozások megszervezéséhez viszont engedély szükséges — a dossziék leadásának határidejét azonban a szokásos, márciusi határidő helyett, ezúttal október elsejéig tolták ki. Szatmár megyében 27 tanintézmény élt a lehetőséggel — egy tanintézmény még márciusban tette le kérését, 26 további iskola pedig az elmúlt hetekben készítette el a program tervét, ezeket a tanfelügyelőség az elmúlt napokban jóvá is hagyta. Jövő héttől így a szatmárnémeti, nagykárolyi, kaplonyi, mezőfényi, szaniszlói, aranyosmegyesi, pusztadaróci, szamoskrassói, sárközújlaki, piskolti és szatmárhegyi iskolákban hivatalosan is megkezdődhetnek a foglalkozások.

Az engedélyezett oktatási intézmények egyike a Szatmárnémeti Református Gimnázium, ahol a 2015/2016-os tanévkezdést követően felmérték, hogy van-e igény a délutáni foglalkozásokra, majd megalakították a projektet elkészítő bizottságot, amelynek tagjai igyekeztek olyan vonzó foglalkozásokat kitalálni az előkészítős, valamint az I—IV. osztályos gyerekek számára, amelyek keretében helyet kap a tanulás mellett a pihenés és a szórakozás is.

„Közös szülőértekezletet tartunk a mai napon, ahol megbeszéljük a program részleteit. Azok a gyerekek, akiknek a szülei igénylik, meleg ételt fogyaszthatnak el az iskolai ebédlőben. Az ebédet catering cég biztosítja majd, egy olyan vállalkozás, melyet a szülők választanak” — magyarázta tegnapi ottjártunkkor Szilágyi Éva, a gimnázium igazgatónője. A tanintézmény ugyanis nem rendelkezik bentlakással és konyhával, így csak külsős céggel kötött szerződés alapján tudnak meleg ebédet biztosítani a tanulóknak. A catering céget a szülők választják ki, a délutáni foglalkozásokat pedig az iskola tanítói biztosítják. A tanórákat követően négy órát tölthetnek el a diákok az iskolában, ebből két órát a pihenés és az étkezés, kettőt pedig a foglalkozások alkotnak. Egy csoport tizenkét diákból állhat. Az, hogy például a Református Gimnáziumban hány csoport indul, a közös szülőértekezleten dől el. Az igénylésektől függően, nagy valószínűséggel két-három csoport vesz majd részt a délutáni foglalkozásokon.

„Az iskola utáni iskola keretében hangsúlyt kap a felzárkóztatás, közösen készítik el a gyerekek a pedagógusokkal a házi feladatot, de tehetséggondozás és a sportolás — például úszás — is része a programoknak. Igyekszünk vonzó és hasznos foglalkozásokat szervezni, a pedagóguskar pedig a szülők rendelkezésére áll” — mondta az igazgatónő.

 

 

Bumbuluţ Krisztina