Nagykárolyban is becsengettek a város tanintézményeiben, így a nyári vakációt követően hivatalosan is elkezdődött az új tanév. A környékbeli községek általános iskoláihoz hasonlóan a városbeli általános iskolák közül is többen létszámhiánnyal küzdenek.
Becsengettek a nagykárolyi tanintézményekben is hétfő reggel. Az iskolák zömében délelőtt 9 órától kezdődött a tanévnyitó ünnepély. Kivételt talán egyedüliként az Elméleti Líceum képezett, ahol reggel 8 órakor került sor a hivatalos tanévnyitóra. A rövid köszöntést követően a tanulók és a pedagógusok birtokba vették a tantermeket és az órarendek, tankönyvek kiosztása után minden a rendes kerékvágásba került. A városi és megyei szinten is elismertségnek örvendő középiskolában sikerként könyvelték el az újabb ötödik osztályok elindítását: egyet román, egyet magyar tagozaton.
A Kalazanci Szent József Római Katolikus Teológiai Líceum diákjai számára, folytatva a hagyományt, az iskola védőszentjéről elnevezett templomban, ünnepi szentmise keretében nyitották meg a tanévet. Itt a Schönberger Jenő megyéspüspök által celebrált szentmisén vehettek részt az iskola tanulói, hozzátartozóikkal, valamint az intézmény pedagógusaival közösen. A legnagyobb érdeklődés itt is a kicsikre irányult, az előkészítős kisdiákok szüleik kíséretében izgulták végig az első iskolai napot.
Kellemetlen ténnyel szembesültek a 3-as Számú Általános Iskolában a tanévkezdés előtti napokban: ekkor derült ki ugyanis, hogy mivel nem sikerült a külön osztályok elindításához szükséges diáklétszámot elérni, összevonták a két magyar, illetve a két román tannyelvű ötödik osztályokat. Kovács Jenő polgármester szerint ennek intő jelnek kell lennie, mely az általános iskolai oktatás átstrukturálását vetíti elő.
A korábbi években már szárnyra kapott az a híresztelés, hogy a 3-as általánost összevonják az Elméleti Líceummal. Noha akkor ezeket a híreket cáfolták, a polgármester úgy gondolja, ez az egyetlen életképes lehetőség. „Adminisztrációs szempontból járna mindez hátránnyal, egyébként csak előnyei lennének az összevonásnak. Kevesebb lenne egy igazgatóval és egy helyett két aligazgató dolgozna. Úgy gondolom, az 1-es általánost össze kellene vonnunk a Simion Bărnuţiu Szakképző Líceummal. Ebben az általánosban magyar tagozaton szinte kizárólag csak roma gyermekek tanulnak. Ők középiskolai tanulmányokat nem folytatnak, az általános iskolából kikerülve semmi lehetőségük nincs. Ha viszont szakképzésben részesülnének, kikerülve az iskolapadból már lenne egy szakma a kezükben. Ez lehet az egyetlen járható út a roma kérdés kezelésére. Nem csak magyar tagozaton jelent gondot a létszámhiány: a 3-as általános iskola példája mutatja, a román tagozaton is kevés a gyermek. Sajnos Nagykárolyban sincs és nem is lesz annyi gyermek, hogy ennyi általános iskolai intézménynek létjogosultsága lenne a jövőben” — mondta Kovács.
Tőtős Tímea