Vidék

Iskola mindenkinek, mindenki az iskoláért!

Március 15-én volt a több vidéki iskolát felölelő projekt bemutató találkozója (Fotó: Magánarchívum)
2022.03.17 - 19:00
Nagyszabású projekt indult négy vidéki általános iskola részvételével, amelynek hosszú távú célja, hogy csökkenjen az iskolaelhagyás, a roma gyermekek diszkriminációja az érintett tanintézményekben, és megváltozzon a roma közösségekkel szembeni percepció.

Iskola mindenkinek, mindenki az iskoláért! elnevezésű pályázatot nyert több Szatmár megyei oktatási intézmény. A projekt mozgatórugója a Sződemeteri Általános Iskola, amely a Szamosdobi Általános Iskolával, a kismajtényi Mihai Viteazul Általános Iskolával, a Szilágypéri Általános Iskolával és a Vetési Általános Iskolával együttműködésben ülteti gyakorlatba a pályázatot 2022. március 1. és 2023. június 30. között, 16 hónapon át. 

A 2021-EY-PICR-0002 számú. Iskola mindenkinek, mindenki az iskoláért! projekt finanszírozási szerződését március elsején írták alá az érintettek, március 15-én pedig megvalósult a projektindító találkozó, amelyen az érintett oktatási intézmények mellett a főtanfelügyelő, Anişoara Boitor és a kisebbségi oktatásért felelős tanfelügyelő, Fisár Erika is részt vett. A roma gyermekek iskolai integrációjával kapcsolatos projektekre a romániai Oktatási, Ösztöndíjak, Tanulóképzési és Ifjúsági Vállalkozási Programon belül nyertek támogatást a megyénkbeli iskolák, amelyet az EGT Finanszírozási Mechanizmus 2014–2021 támogat. A támogatás összértéke 92 598 euró, ennek 85 százalékát (78 708,3 euró) az EGT biztosítja, míg 15 százalékát (13 889,7 eurót) a kormány. 

A program általános célkitűzése a humán tőke és tudásbázis fejlesztése Romániában, illetve az RCIS (Roma Children Inclusion in Schools) keretében konkrétan az iskolák intézményi kapacitásának növelése a roma gyermekek hatékony befogadásának biztosítása érdekében. Az RCIS által támogatott területek a következők: roma gyerekekkel foglalkozó tanárok képzése az alábbi területeken: gyermekközpontú tanítás, inkluzív iskolai oktatás multikulturális környezetben; inkluzív és multikulturális környezethez kapcsolódó új tantervek kidolgozása; roma és nem roma szülők számára szervezett közös tanulási/figyelemfelkeltő tevékenységek a diszkrimináció elleni küzdelemről; közös figyelemfelkeltő tevékenységek a befogadásról roma és nem roma tanulók számára. A projekt fő célja a diszkrimináció érzésének csökkentése, valamint a társadalmi és iskolai befogadás szintjének növelése a tanulási folyamat innovatív megközelítésével, valamint a tanulókat támogató, tanórán kívüli tevékenységekkel. 

A projekt specifikus célkitűzései között említhetjük: 60 pedagógus képzése két tréning keretében, akik roma és nem roma tanulókkal foglalkoznak; 4 típusú, tanórán kívüli tevékenység megvalósítása 200 tanulóval a projekt gyakorlatba ültetésének 16 hónapja alatt; 2 figyelemfelkeltő tevékenység szervezése roma és nem roma szülőkkel; 7 szellemi termék létrehozása; 4 típusú kiegészítő tevékenység lebonyolítása a projekten belül. 
A projektindítón az is elhangzott, hogy a rövid távú eredmények közé sorolják a különböző pedagógusoknak, diákoknak és szülőknek kidolgozott eseményeket, míg a hosszú távú eredmény reményeik szerint az lesz, hogy csökken a roma gyerekek diszkriminációja a projektben részt vevő iskolákban, nő ezen diákok iskolai inklúziója, az iskolai közösségekben megváltozik a roma közösségekkel szembeni percepció, nagyobb lesz a roma gyerekek elfogadása az iskolai közösségekben, csökken az iskolaelhagyás, és aktívabban részt vesznek majd az iskolai tevékenységekben. SZFÚ