Szatmárnémeti

ISCIR: mit is jelent és szükséges-e?

2013.07.18 - 08:42

Nagy talány a családi fűtési hálózatok kiépítése óta, hogy mit is jelent az ISCIR és hogy azt miért csinálja egy külön cég és mit ellenőriz, mit számláz hó végén az E-ON. A gázügyek körüli ködöt Poszet Ferenccel, a Poszet Kft. tulajdonosával próbáljuk eloszlatni.

 

A nyár derekán járunk, közel sincs fűtési szezon, olvasóink azonban mégis egyre-másra érdeklődnek az iránt, hogy milyen ellenőrzéseket végez az ISCIR, meg hogy miért ellenőriz velük párhuzamosan az E-ON is. Miért van ezekre az ellenőrzésekre szükség és hogy valóban akkora veszélyt rejt az egyéni fűtési hálózatokat ellátó házban, vagy panellakásokban használt gázüzemű kis kazánok üzemeltetése, mint amilyennek azt a hatóságok beállítják.

Az ügyben Poszet Ferencet, a szatmárnémeti Poszet Kft. tulajdonosát kérdeztük meg.

— Mi az az ISCIR? Mit jelent magyarul ez a betűszó?

— Az ISCIR egy intézménynek a rövidítése, jelentése: Kazánok, Magas Nyomású Tartályok és Emelőszerkezetek Állami Felügyelete. Ez az intézmény vette át a kétezres évek elején megszaporodott egyéni kazánok felügyeletét, de mindenütt másképp van. Németországban például a kéményseprőknek jutott ez a feladat, Magyarországon pedig egyáltalán nincs is ilyen hatóság.

— Valós veszély ISCIR nélküli hőközpontot üzemeltetni, vagy ez túl van óvatoskodva a hatóságok részéről?

— Most úgy tűnhet, hogy én hazabeszélek, de megvan a valós veszély. Felesleges statisztikai adatokat sorolni, ha tízezer kazánból csak egyetlenegy okoz balesetet, az máris sok! Sajnos ennél gyakrabban, minden télen hallunk gázmérgezéses esetekről. Gázrobbanásokról már ritkábban, de sajnos az is előfordul.

— A gázkazánok működését az E-ON is ellenőrzi, vagy csak a szakcégek?

— Voltaképpen az érvényes ISCIR meglétét előírja a törvény, de nem az állami felügyeleti szerv jár utána és ellenőrzi annak meglétét. Az aki ellenőrzi, hogy ez megvan-e, az a szolgáltató, jelen esetben az E-ON. Mégpedig teszi azt azért, mert ő is be akarja magát biztosítani, hogy nem történik baleset egy olyan ingatlanban, amelyiknek ő szolgáltat, ezért kéri számon az ISCIR meglétét. Az E-ON emberei a gázvezetéket ellenőrzik a gázórától befelé, ISCIR-t pedig maga a gázfogyasztó készülék kap, ami gyakorlatilag — nevezzük nevén — műszaki vizsgát jelent. Ilyet az E-ON egyelőre nem csinál, ezt a nagyváradi székhelyű hatóság által felhatalmazott cégek végzik, a gázszolgáltató csak ellenőrzi ennek meglétét bebiztosítva magát a balesetek elkerülésére.

— Szükség van arra, hogy két cég ellenőrizzen?

— Nem, erre nem minden esetben van szükség, a készülék műszakiztatása mellett mi a lakáson, vagy a házon belüli csőhálózat vizsgálatát is el tudjuk végezni abban az esetben, ha a fogyasztó erre nem adott felhatalmazást az E-ON-nak. A jelenlegi gyakorlat szerint a gázszolgáltató levelet küld a fogyasztónak, hogy ha akar, adjon neki megbízatást erre a szerződés aláírásával, ami azonban nem kötelező. Ha az illető nem írja alá, bármely ISCIR által belső szerelések elvégzésére engedélyezett cégnek jogában áll ezt elvégezni. Ilyet mi is végzünk jutányosabb áron, mint az E-ON, hiszen ha valakinek ISCIR-re vonatkozó szerződése van a céggel, annak ingyen végezzük el a vezeték-vizsgálatot. Ám ha meg van kötve erre vonatkozó szerződés az E-ON-nal, akkor mi már nem tudunk bekapcsolódni.

— Milyen időközönként kell elvégezni a gázkazán műszakiztatását, illetve a vezetékek átnézetését?

— Mindkettőt kétévente esedékes elvégezni. Úgy kell a dolgot elképzelni, mint az autó műszaki vizsgáztatását. Azt is kétévente kell elvégezni, ezt is.

 

Princz Csaba