Jegyzet

Írók és olvasók

2021.02.19 - 16:25
A Magyar Írószövetség kezdeményezésére 2018 óta ünnepeljük a magyar széppróza napját február 18-án, Jókai Mór születésnapján, tegnap — a járványhelyzet okán — csak néhány online rendezvényt tartottak ennek apropóján.

Jókai mindmáig a leismertebb és legolvasottabb magyar prózaíró, aki az írás mellett lapszerkesztéssel is foglalkozott, és közéleti szerepet is vállalt. A magyar széppróza folyamatos fejlődésen megy át, egyre sokszínűbb, változatosabb.

A magyar széppróza napját követően érdemes lenne felmérést készíteni arról, hogy mit olvasnak napjainkban az emberek. Az ilyen jellegű felmérések az eladott kötetek száma alapján történnek, holott nem mindenki azért vesz könyvet, hogy azt elolvassa, de az is ritka, amikor egy családban ketten-hárman is elolvasnak egy-egy könyvet. Egy fél évszázaddal ezelőtt még az volt a szokás, hogy a családtagok közül valaki hangosan olvasott, a család tagjai pedig hallgatták a felolvasást. Jókai, a mindmáig legolvasottabb magyar író akkor még nagyon népszerű volt, kötetei most is ott vannak számtalan magyar család otthonában.

Az utóbbi évtizedekben csökkent az olvasási kedv, sokkal kevesebben olvasnak szépprózát, ezen belül klasszikus irodalmat, például Jókait. Egyre ritkább az olyan baráti társaság vagy más típusú közösség, ahol elismerik, ha annak valamelyik tagja olvas, fejből idéz, rendelkezik egy bizonyos fokú kulturális ismerettel. Arról viszont megoszlanak a vélemények, hogy ez általános jelenség lenne, vagy az értelmiségi réteg kikerült a társadalom középpontjából.

Ritkán esik szó arról — pedig fontos lenne átgondolni —, hogy létezik-e egy törés az írók és az olvasók között, s ha igen, akkor ez a törés mikor következett be. Tény, hogy az olvasók nagyobb része nem követte a próza fejlődésének ütemét, nagyon sok olvasó még mindig a klasszikusokat olvassa. Ezzel nem lenne különösebb probléma, ha rendszeresen olvasna kortárs prózát is, ugyanis a kortárs próza olvasásának az elhanyagolása eltávolítja korunk emberét azoknak a szellemi termékeknek a megismerésétől, melyek befolyásolhatják világnézetének a korszerű alakulását.

Mit vár el az olvasó a kortárs prózaírótól? Az olvasó részéről nagy hiba lenne elvárásokkal fordulni az íróhoz, mert ha megrendelésre írna, nem alkotna, hanem feladatokat látna el, akár a kőműves, aki házat épít, úgy végezné a dolgát, mint bármelyik mesterember. Az olvasó számára az a cél, hogy olvasmányaiban felfedezze az élet legapróbb pillanatait. Ha azt vesszük figyelembe, hogy mennyi könyv jelenik meg, akkor megnyugodhatunk, hogy olvasnak az emberek. Amikor azt látjuk, hogy könyvtárak és magángyűjtők igyekeznek megszabadulni a felhalmozott kötetektől, akkor felvetődik a kérdés: vajon mi ennek az oka?

Elek György

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Gazdáktól rászorulóknak – hogy mindenkinek jusson kenyér a mindennapokban

Mezőteremen tartották vasárnap a Partiumi Búzaösszeöntő Ünnepséget.
Belföld

RMDSZ + MPE + EMSZ: magyar összefogás a választásokra

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke aláírta az idei évre szóló választási megállapodást az Erdélyi Magyar Szövetség elnökével, és a Magyar Polgári Erő megbízott elnökével.
Szatmárnémeti

125 éve van Kossuth-kert nevű ékszerdoboza Szatmárnémetinek

Hármas emléknapot tartottak kedd délután a szatmárnémeti Kossuth-kertben, a Lövölde kertből lett Kossuth-kert felavatásának 125. évfordulója, illetve alapítójának, Kiss Gedeon születésének 200. és halálának 125. évfordulója alkalmából.