A magyar költészet napja alkalmából szervezett rendezvények sorozatához kapcsolódott a Szamosdobi Általános Iskola diákjainak szatmárnémeti irodalmi kirándulása is — amely azért is különleges, mert a szamosdobi gyermekek fakultatív módon tanulnak magyarul.
A helyi általános iskolában ugyanis nincs magyar tannyelvű osztály, magyar anyanyelvű gyermekek viszont szép számban vannak. Számukra és azon vegyes házasságból származó társaik számára, ahol a szülők fontosnak tartják az anya- vagy apanyelv minél alaposabb megismerését és elsajátítását, Laskodi Judit heti egy alkalommal tart fakultatív magyar órát. Ennek az egy órának a keretében igyekszik megismertetni, megtanítani mindent, ami magyar — olvasástól helyes íráson át a néphagyományokig, történelemtől irodalomig. S az irodalomhoz, pontosabban a költészethez kapcsolódóan szervezte meg a költészet napi irodalmi kirándulást Szatmárnémetiben, melynek során a dobi gyermekek meglátogatták a magyar költők, illetve Eminescu mellszobrait, minden helyszínen néhány — az adott költő tollából származó — verset szavalva–olvasva fel. „Saját gyermekeim tanintézményeiben is felvetettem ennek az irodalmi kirándulásnak az ötletét, de valahogy nem haraptak rá — hát akkor megvalósítottam a szamosdobi diákokkal.” — magyarázza „Judit tanár néni”.
A 29 fős csapat — előkészítőtől nyolcadik osztályosokig — szerdai verses zarándokútjának első állomása Szilágyi Domokos mellszobra volt, aztán Eminuescué, akinek Jó éjszakát című versét szavalták el, Dsida Jenő fordításában, majd a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban Páskándi Géza és Kaffka Margit előtt tették tiszteletüket, s a szavalókat fogadó Pataki Enikő igazgatónő abbéli reményét fejezte ki: az ügyes diákok közül jó páran lesznek majd Kölcseysek. A Láncos-templom előtt álló Kölcsey szobornál természetesen a Himnuszt énekelték el, az István-téren nem csak Petőfi, de Arany János versei is elhangzottak — a kirándulás pedig a Titulescu téri parkban ért véget, ahol stílusosan Dsida A Tisztviselőtelep című versét szavalták kánonban, majd József Attila Kedves Jocójával, s a közösen elénekelt Kertész leszek-el zárult az irodalmi kirándulás.
Szabó Kinga Mária