Az írásbeli vizsgákkal folytatódik az érettségi: a kizáró jellegű szóbeli megmérettetéseket követően ma reggel a román nyelv és irodalom vizsgán vesznek részt a maturandusok.
A szóbeli vizsgákon nem történtek incidensek, minden rendben zajlott, így ma reggel valamivel több mint kétezer Szatmár megyei végzősnek kell bizonyítania tudását és felkészültségét a román nyelv és irodalom írásbelin — bekamerázott termekben. A reál, illetve a humán szakos maturandusok ezúttal is különböző feladatlapot kapnak, három-három tételsort kell kidolgozniuk három óra alatt.
A vizsgázó diákoknak az írásbelikre sem szabad bevinni táskát, könyveket, füzeteket vagy mobiltelefont. A diákok egy kék színű írószerrel és a személyi igazolványukkal, valamint egy palack vízzel léphetnek be a vizsgahelyiségekbe. Ha viszont a felvigyázók mégis egyéb tárgyakra, „puskákra” bukkannak a diáknál, attól függetlenül, hogy használta-e vagy sem, kizárják az érettségizőt a vizsgákról. Legközelebb pedig csak 2016 augusztusában próbálkozhat újra, addig nincs joga az érettségin való részvételre, hiszen a szabály kimondja: két egymást követő vizsgasorozatot ki kell hagynia.
A szigorúság a dolgozatok javításában is meglátszik: idén először nem a már kijelölt javítóközpontokban értékelik a Szatmár megyei maturandusok dolgozatait, hanem más megyékbe viszik ezeket. Az erdélyi diákok érettségi dolgozatait Erdélyben javítják ki — nyilatkozta Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatási főosztályának alelnöke. Magyari korábban megalázónak és fölöslegesnek nevezte az érettségi dolgozatok vándoroltatását. Tipikusan balkáni megoldásnak nevezte, hogy a minisztérium az utolsó pillanatban mellőzött minden előzetes szakmai konzultációt, és megbízhatatlannak tünteti fel a pedagógusokat. Azt, hogy a Szatmár megyei diákok dolgozatait pontosan hová szállítja a csendőrség, az Országos Érettségi Bizottság dönti el.
Amint arról már beszámoltunk, a „megyecserés” dolgozatjavítás miatt módosul az érettségi menetrendje is. Az írásbelik időpontja ugyan változatlan marad — a románt követően, 30-án anyanyelvből, július elsején a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, másodikán a szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak —, de az eredményeket egy nappal később függesztik csak ki. Az első eredmények tehát nem július 6-án, hanem 7-én kerülnek nyilvánosságra. Ezen a napon, este nyolcig lehet benyújtani az óvásokat azoknak, akik nem elégedettek a kapott minősítéssel. A fellebbezéseket július 8–9-én bírálják el, a végleges eredményeket pedig az eredetileg is rögzített dátumon, július 10-én függesztik ki.
Bumbuluţ Krisztina