Irán az élen, elitkörbe kerül Ronaldo

2018.06.16 - 02:21

Irán hosszabbításban esett öngóllal 1–0-ra legyőzte pénteken az Afrika-bajnok Marokkót a B-csoport első, szentpétervári mérkőzésén az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon: egy bal oldali szabadrúgást követően Buhadduz az ötös bal sarkáról védhetetlenül fejelte a labdát a saját kapujába (1–0).

Az egész mérkőzésen nagy fölényben futballozó észak-afrikai csapatnak 19 találkozón át tartó veretlenségi sorozata zárult le a mostani kudarccal. Ugyanakkor a közel-keleti együttesnek ez volt a 13. vb-találkozója, s mindössze második sikerét aratta, legutóbb húsz éve tudott nyerni. A mosatni sikerrel pedig a széria első helyére álltak, ugyanis a nap másik mérkőzésén, a vb első nagy derbijén, döntetlen játszott egymással Portugália és Spanyolország.

A szocsi találkozó egyébként felüdülésként hatott a nagyon gyenge színvonalú Marokkó – Irán meccs után. A várakozásoknak megfelelően mindkét alakulat nagy lendülettel kezdett, az Európa-bajnok portugálok pedig már a 4. percben vezetést szereztek: Cristiano Ronaldót madridi klubtársa, Nacho buktatta a 16-oson belül, s a portugál támadó magabiztosan értékesítette a büntetőt (1–0). Az ötszörös aranylabdás támadó nyolcadik egymást követő nagy válogatott tornáján talált be, egyben negyedik világbajnokságán szerzett gólt. Utóbbi ezt megelőzően csak Uwe Seelernek, Pelének és Miroslav Klosénak sikerült.

A gól nem fogta meg a spanyolokat, akik Costa látványos találatával egyenlítettek: a támadó több csellel a teljes portugál védelmet megszédítette, végül 14 méterről laposan a kapu jobb alsó sarkába lőtt (1–1). Ennél az esetnél az olasz Gianluca Rocchi játékvezető a videós segítőivel is egyeztetett, ugyanis Costa kicsit meglökte Pepét a gól előtt, azonban az esetet mégsem szankcionálták.

Nem sokkal később Isco a 16-os sarkától nagy lövéssel a felső lécet találta el, ahonnan a labda a gólvonalra, majd onnan kifelé pattant. A szünetig azonban mégis változott az eredmény: Ronaldo lőhetett szabadon 18 méterről, az erős lövés pont David de Gea lábához érkezett, ám a kapus lehajolva rosszul nyúlt a labdához, amely így a kapuba jutott (2–1).

A fordulást követően is folytatódott a spanyol mezőnyfölény, ez előbb Costa második találatával érett egyenlítéssé (2–2), majd az első gól előtt hibázó Nacho látványos távoli lövésével a vezetést is átvette Hierro együttese: a spanyol hátvéd 19 méterről nagy erővel a jobboldali kapufára zúdította a játékszert, amely onnan a bal kapufa belső részét érintve a hálóba pattant (2–3).

De a végeredményt a portugálok állították be: Ronaldo végzett el szabadrúgást 24 méterre a spanyol kaputól, s a sorfal felett a bal felső sarokba csavart (3–3). Ronaldo tehát mesterhármast szerzett. A portugál támadó ezzel Puskás Ferencet utolérve Európa-rekorder lett 84 válogatottbeli góljával.

A B-csoport küzdelmei szerdán folytatódnak: a moszkvai Luzsnyiki Stadionban Portugália – Marokkó találkozóval, Kazanyban pedig Irán – Spanyolország összecsapással.

B-csoport, 1. forduló

Irán – Marokkó 1–0 (Buhadduz 90+5. perc – öngól)

Portugália – Spanyolország 3–3 (Ronaldo 4. perc, 44., 88., az elsőt 11-esből, illetve Costa 24., 55., Nacho 58.).