Belföld

Iohannis üdvözli a Romániáról készült igazságügyi országjelentés következtetéseit

2017.01.25 - 16:42

Üdvözölte Klaus Iohannis államfő, hogy az Európai Bizottság (EB) a román igazságszolgáltatásról szerdán közzétett országjelentésben elismeri Románia előrelépéseit, és először pontosítja, miként zárhatják le az ország uniós csatlakozásakor, tíz éve bevezetett úgynevezett ellenőrzési és együttműködési mechanizmust (MCV).

Az elnök arra utalt, hogy az EB idén tizenkét pontban megfogalmazta azokat az ajánlásait, amelyek teljesülése esetén lezárhatják a román igazságszolgáltatási rendszer függetlenségének és hatékonyságának monitorizálását. Iohannis azt is értékelte, hogy az EB első ízben foglalta bele országjelentésébe, hogy nem kell sem Románia schengeni csatlakozását, sem a strukturális alapokhoz való hozzáférését az MCV függvényévé tenni. Az EB országjelentésére reagáló közleményében a jobboldali román államfő főleg a vele szemben álló szociálliberális kormánytöbbségnek üzent. Az elnöki hivatal honlapján megjelent kommüniké szerint az előző, 2015-ben hivatalba lépett - Dacian Cioloş vezette szakértői - kormány "döntő módon" hozzájárult a mostani "kedvező" országjelentéshez.

Az államfő felhívta ugyanakkor figyelmet az új szociálliberális kormány büntetőjogi kezdeményezéseivel - a közkegyelmi tervezettel és a büntető törvénykönyv módosításával - kapcsolatos brüsszeli aggodalmakra, amelyek az oszágjelentés szerint is visszavethetik a korrupció elleni harcot. Iohannis szerint a bukaresti kormánynak és parlamenti többségnek is meg kell értenie, hogy csak az igazságszolgáltatásban végbement reformok megszilárdítása és a korrupció visszaszorítása vezethet a jogállamiság megerősítéséhez és az EB ellenőrzési és együttműködési mechanizmusának lezárásához.

Brüsszel Románia 2007-es EU-csatlakozásakor határozta el, hogy figyelemmel kíséri igazságszolgáltatási rendszerét, ugyanis az EU úgy vélte, hogy Romániában még igen elterjedt a korrupció. A bukaresti hatóságok arra számítottak, hogy öt évig tart a monitorizálás, de ez a határidő eltelt, és Brüsszel csak annyit közölt, hogy addig alkalmazzák az ellenőrzési és együttműködési mechanizmust, amíg Románia nem teljesíti a vállalt célokat.