A tájékoztatás szerint a román államfő arra hívta fel a figyelmet a telekonferencia formátumban zajló megbeszélésen, hogy ebben a pillanatban a NATO egységének és szolidaritásának erőteljes üzenetét hordozza magában annak kijelentése, hogy a szövetség alapvető feladata a kollektív védelem.
Az államfő határozottan elítélte Oroszország Ukrajna elleni, ki nem provokált katonai invázióját, amit a nemzetközi jog durva megsértésének, egy szuverén és független állam elleni agressziónak nevezett. Megismételte, hogy az euroatlanti közösségnek határozott, összehangolt, egységes és érdemi választ kell adnia.
Klaus Iohannis elnök megerősítette, hogy Románia támogatja Ukrajna szuverenitását és területi integritását, valamint azt a jogát, hogy maga hozza meg kül- és biztonságpolitikai döntéseit.
Megismételte, a régió jelenlegi "súlyos" biztonsági helyzete ismét kidomborítja, hogy koherens és egységes módon kell megerősíteni a szövetségesek elrettentő és védelmi pozícióját a keleti szárnyon, különösen a Fekete-tengeren. Az elnök megismételte a kiberbiztonság megerősítésének fontosságát is.
A találkozón Sauli Niinisto, Finnország elnöke, Magdalena Andersson, Svédország miniszterelnöke, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is részt vett.
A megbeszélések témája a jelenlegi válság hatása volt a NATO keleti szárnyának biztonsági helyzetére, beleértve a Fekete-tengert is, valamint az egész euroatlanti térségre. A csúcstalálkozón nyilatkozatot fogadtak el.
A szövetséges vezetők a leghatározottabban elítélték Oroszország ukrajnai invázióját. Oroszországot a katonai támadás azonnali befejezésére és az összes orosz csapat ukrán területről való kivonására szólították fel, és emlékeztettek, hogy Oroszország elutasította a NATO és a szövetségesek által többször felajánlott diplomáciai utat, így teljes felelősséggel tartozik a konfliktusért.
Hangsúlyozták azt is, hogy Oroszország egy szuverén, független és békés állam ellen intézett indokolatlan és ki nem provokált támadást, ami sérti a nemzetközi jogot és az ENSZ Alapokmányának elveit.
A szövetséges vezetők ugyanakkor megerősítették, hogy a NATO teljes mértékben szolidáris Ukrajnával, az ukrán hatóságokkal és a bátor ukrán néppel.
A NATO vezetői hangsúlyozták, hogy továbbra is egységesen védik a szövetséges államok teljes területét, ugyanakkor emlékeztettek arra, hogy továbbra is szilárdan érvényes a washingtoni szerződés 5. cikke szerinti kötelezettségvállalás.
AGERPRES, Fotó: presidency.ro