Ha létrejön egy politikai megállapodás a koalíciós pártok vezetőivel a tanárok által kért bértábláról és alkalmazásának konkrét időpontjáról, az államfő kezeskedni fog a betartásáért - számoltak be a sajtónak a tanügyi szakszervezetek vezetői a Klaus Iohannisszal folytatott keddi tárgyalások eredményeiről.
Közölték azt is, hogy szerdán az általános sztrájk folytatódik, de konzultálnak a tagsággal az államfővel kötött egyezségről, és a pedagógusok döntik majd el, hogy visszatérnek-e az iskolákba.
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke, Simion Hăncescu elmondta, hogy a keddi találkozón ismertették Klaus Iohannisszal a tanárok két legfontosabb követelését: az azonnali fizetésemelést, illetve annak a szavatolását, hogy az új közalkalmazotti bértábla szerint a kezdő pedagógusok fizetése nem lesz kisebb az országos bruttó átlagbérnél. Beszámolója szerint az államfő erre azt válaszolta: ezt nem lehet jogszabállyal - sürgősségi rendelettel - szavatolni, de ha létrejön erről egy politikai megállapodás a szakszervezetek és a kormánykoalíció között, akkor kezeskedik a betartásáért.
A Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség vezetője, Marius Nistor közlése szerint tájékoztatni fogják a tagságot a Klaus Iohannisszal tartott találkozó eredményeiről, és a pedagógusok döntik majd el, hogy az államfő vállalásai alkalmasak-e a munkakonfliktus megoldására. Hozzátette, hogy jómaga lát esélyt a sztrájk beszüntetésére.
Kérdésre válaszolva Marius Nistor konstruktívnak nevezte az államfővel lefolytatott tárgyalásokat. 'Ez egy jó lehetőség a kollégáink számára, hogy a széles nyilvánosság előtt ismert és széles körű támogatást élvező problémáik a lehető leggyorsabban megoldódjanak' - tette hozzá a szakszervezeti vezető.
Prioritás az oktatáshoz való alkotmányos jog
Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint a találkozón az államfő azt mondta a szakszervezeti vezetőknek, hogy csak párbeszéddel, 'konstruktív és nyitott' hozzáállással lehet olyan észszerű megoldásokat találni, amelyek mind a tanárok kívánságait, mind a diákok és a szülők igényeit kielégítik.
„Klaus Iohannis hangsúlyozta, hogy az oktatásban kialakult patthelyzet feloldása és a sztrájk befejezése kulcsfontosságú a tanév zavartalan lebonyolítása és az oktatási rendszer stabilitása szempontjából. Az oktatáshoz való alapvető jog biztosításáért prioritásként kell kezelni a tanulók tanulmányi helyzetének lezárását és az országos vizsgák megszervezését” - olvasható a közleményben.
Iohannis rugalmasságot és felelősséget kér a tárgyalófelektől, emlékeztetve őket arra, hogy az életképes megoldásokra csak akkor nyílik lehetőség, ha a tanárok igényeit a rendelkezésre álló forrásokhoz igazítják. Ugyanakkor Iohannis továbbra is fenntartja, hogy az oktatás Románia jövője szempontjából kiemelt terület, és az új oktatási törvények parlamenti elfogadása a legjobb bizonyíték erre.
Hírszerkesztő