'Ha a helyzet megváltozik (...), az országok közösen fognak reagálni, az Európai Uniónak elő van készítve reakciócsomagja, melyet gyakorlatba ültet' - mondta az államfő.
Természetesen a különböző államoknak akadnak nagyon konkrét problémái is, amit kezelniük kell. Romániának például több mint 600 kilométer hosszú közös határszakasza van Ukrajnával, és lehetséges, hogy számítanunk kell egy migrációs hullámra - mutatott rá Iohannis, nyomatékosítva azonban, hogy az ország fel van készülve erre a helyzetre.
'Azonban fontos nyomatékosítani, hogy diplomáciai megoldást szeretnénk, senki nem szeretne szankciókon alapuló megoldást. Azt szeretnék, hogy enyhüljön a feszültség a keleti szárnyon' - hangsúlyozta az államelnök.
Elmondta, hogy az Európai Tanács informális ülésén megvitatták az Ukrajna és Oroszország határán kialakult biztonsági helyzetet, és a legfontosabb üzenet az volt, hogy a tagállamok közösen fognak megfelelően reagálni.
'Az Ukrajnával és a keleti szárnnyal kapcsolatos találkozó legfontosabb következtetése az volt, hogy diplomáciai és gazdasági erőfeszítéseinkben egységesnek kell maradnunk. Nyilvánvaló, hogy közben készen állunk arra, hogy közösen megtegyünk minden szükséges intézkedést, ha a helyzet a helyszínen megváltozik. Ismétlem, egységesek vagyunk, egységesek maradunk, tudjuk, hogy mit kell tennünk, és bármi történjék is, együtt fogunk megfelelően reagálni. Ez a legfontosabb és legerősebb üzenet' - szögezte le Iohhanis.
Klaus Iohannis államfő csütörtökön és pénteken Brüsszelben részt vesz az Európai Tanács informális ülésén, amelyen az ukrajnai biztonsági helyzettel kapcsolatos legfrissebb fejleményekről tárgyalnak, valamint a hatodik Európai Unió-Afrikai Unió csúcstalálkozón. Ez utóbbi keretében találkozik Roberta Metsola EP-elnökkel. AGERPRES