'Ami a Schengent illeti, az egészségügyi válság és az egyes tagállamok által hozott intézkedések következtében a schengeni térség működőképessége nyilvánvalóan komoly sérüléseket szenvedett. A schengeni övezethez való csatlakozás azonban továbbra is Románia egyik fő politikai célkitűzése, és része annak a kötelezettségvállalásnak, amelyet országunk az EU-csatlakozási szerződésben tett' - húzta alá az elnök.
Iohannis kijelentette, Románia már több mint tíz éve eleget tesz a csatlakozási követelményeknek, és példát mutat az Európai Unió biztonságának megteremtésében.
A román államfő reményét fejezte ki, hogy az ország következetes erőfeszítései hamarosan elismerésre találnak. Ugyanakkor azt is kifejtette, hogy az euróövezethez való csatlakozás Románia egyik legfontosabb középtávú célkitűzése.
'Románia schengeni és euróövezeti tagsága fontos lépés az európai projektben való részvételünk megerősítése felé' - fogalmazott Iohannis.
Az elnök hozzátette, a világjárvány okozta válság rávilágított arra, hogy bizonyos mechanizmusok javítására van szükség mind Schengenben, mind az euróövezetben. 'Ebből a szempontból Románia aktív szerepet kíván játszani valamennyi erőfeszítésben, amely ezeknek a problémáknak a megoldására irányul' - nyomatékosította Klaus Iohannis.
Eurooptimista
Az onlin vita keretében Klaus Iohannis államfő arról is beszélt, hogy ő megmarad 'eurooptimistának', és hangsúlyozta, Románia állampolgárai is teljes szívből támogatják az európai projektet.
'Amit eddig az Európai Unió tett, szilárd alapot nyújt ahhoz, hogy helyt tudjunk állni az elkövetkező kihívások és lehetőségek előtt' - fogalmazott.
Egy változó világban az Európai Uniónak hűségesnek kell maradnia alapítói célkitűzéseihez. A tagállamoknak, az európai intézményeknek kötelességük erősebbé kovácsolni az Uniót, hogy az fel legyen készülve bármire, amit a jövő hoz - tette hozzá.
Amennyiben most a megfelelő döntéseket hozzák meg, Iohannis véleménye szerint tíz éven belül az Unió egy egységes és koherens szövetség lesz, egy nyitott unió, amely a demokráciára, a jogállamiságra és az emberi jogokra épülő globális közösség alapjainak bővítésébe fektet be, ugyanakkor befogadóbb lesz és a szolidaritás alapján fog cselekedni.
AGERPRES