Nagykároly

Interaktív előadás

2019.02.12 - 09:24

Dr. Hágó Attila Nándor régész, helytörténész lovassági kardot emelt a magasba a Nagykárolyi Elméleti Líceum dísztermében. Mi több, azt a méretes puskacsövet is megmutatta a magyar tagozatos középiskolásoknak, amelyet a jelenlegi városháza felújításakor tártak fel.

Az Örökségünk Őrei vetélkedő keretében hétfő délelőtt interaktív előadáson vehettek részt a nagykárolyi középiskola diákjai. Arról az épületről szólt kötetlenebbül, ha tetszik, fiatalosabban a helytörténész, amelyet pár diáktársuk „örökbe fogadott”, azaz a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal székházáról, a hajdani Aranyszarvas fogadóról. Beszélt arról, miért építtette a grófi család annak idején a szállót, de számos érdekességet is megemlített arról, mire is bukkantak a felújítás során. Például két puskacsőre, illetve egy lovassági kardra, ezeket a fegyvereket a Szatmár Megyei Múzeum munkatársai restaurálták. Valószínűleg a 19. század második felében rejthették el őket. Mint a helytörténész felvetette, a szabadságharc leverését követően betiltották a fegyverviselést. Egy nagykárolyi személyt például felakasztottak Kecskeméten, mert pisztolyt találtak nála. Minden bizonnyal akkor kerültek a városháza egyik pincéjébe ezek a fegyverek is.

Elkezdődtek a verseny megyei döntői

Az Európai Unióban követendő példaként említett Örökségünk Őrei — fogadj örökbe egy műemléket országos örökségvédelmi vetélkedőn részt vevő csapatok Kolozs, Maros és Szatmár megyében versenyeznek a regionális döntőbe való továbbjutásért. A diákoknak össze kell állítaniuk egy tevékenységnaplót, amely tartalmazza az online és offline munkáikat. A szakmai zsűri megyénként három csapatot juttat a márciusi regionális döntőbe.

Megyeri Tamás Róbert