Szatmárnémeti

Ingyenesen sterilizálják a kutyákat

Az ivartalanításnak jótékony élettani hatásai vannak (Fotó: A szerző felvétele)
2022.05.10 - 14:00
Szatmárnémetiben bérmentve végzik el a szociálisan hátrányos családok házi kedvenceinek ivartalanítását. Dr. Elena Bonea állatorvos lapunk kérdésére elmondta, hogy több évvel ezelőtt indították el a programot, és sikeresnek mondható. Egész évben fogadják az állatokat.

Az ingyenes sterilizálási programba a nem fajtatiszta, törzskönyvvel nem rendelkező állatok kerülhetnek be, amelyek gazdái hátrányos anyagi helyzetben vannak, vagy nagyon alacsony jövedelemmel rendelkeznek. „Két éve indítottuk el ezt a projektet, és sikeresnek bizonyult. Egy állat műtétje általában 200–250 lejbe kerül. Ez az összeg valamivel kevesebb a hím állatok esetében, de akkor is elég magas ahhoz, hogy egy rászoruló család ne engedhesse meg magának” — fogalmazott lapunk kérdésére dr. Elena Bonea állatorvos, aki több száz alkalommal végezte már el a rutinbeavatkozást. Egyetemisták is jelentkeztek a programba, ugyanis ők sem rendelkeznek megfelelő jövedelemmel, de fontos számukra a házikedvencük egészsége. Bonea azt is elmesélte, hogy az utóbbi időszakban a hozzájuk betérő családok közül a nagyon nehéz anyagi körülmények között élők számára kisebb csomagokat is ajándékoztak, amelyek az emberek és az állatok számára tartalmaztak tartós élelmiszereket: például konzerveket, száraz állattápot, illetve higiéniás termékeket. A kezdeményezést a „134-es projekt – egy kutya mosolya” elnevezés alatt valósítják meg, ugyanis anno éppen a százharmincnegyedik beavatkozásnál merült fel a segélyakció ötlete. Az akció anyagi részében az ausztriai Tierhilfe für Handicap egyesület segíti a szatmáriakat. További információkért, illetve időpont-egyeztetésért az alábbi telefonszámon jelentkezhetnek az érdeklődők: 0740.095.593.

Dorina Somogyi, a Freelife kutyamenhely vezetőjének elmondása szerint ők is teljes vállszélességgel támogatják a korcs ebek sterilizálását. „2010-től foglalkozunk a kérdéssel, és havonta 20–25 állatnál sikerül megejteni ezt a beavatkozást. Ez azt jelenti, hogy évente mintegy 400–450 kutyát tudunk ilyen egészségügyi ellátásban részesíteni a partner állatorvosaink segítségével” — részletezte lapunknak az intézményvezető, aki szerint a családok állatai mellett olyan kutyákat is fogadnak, amelyek temetőkben, udvarokon vagy gyárak területén élnek, és valaki felügyeli a mindennapjaikat. Az egyesület egyébként havonta egy-két alkalommal a város legnagyobb és legrégebbi bevásárlóközpontjának parkolójában örökbefogadási akciót szokott tartani, hogy azok a leendő gazdik is tudjanak maguknak kedvenceket választani, akiknek nincsen lehetőségük a telephelyig utazni. Legutóbb éppen szombaton tartottak adoptációs napot, ám akkor egyetlen kisállat sem talált gazdára, viszont akcióik folytatásához pénzadományokkal és kutyatáppal járultak hozzá a jóakaró városlakók. Somogyi szerint az a gond, hogy jóval több nem kívánt kutyát engednek szabadon, mint amennyit örökbe fogadnak, így ez az arány sohasem fog kiegyenlítődni, a kóbor kutyák kérdése pedig örökké aktuális marad. „Szemléletesebbé téve a kérdést huszonöt kutya válik gazdátlanná, és csak ötöt visznek haza szerető családok” — hívta fel a figyelmet az ijesztő számokra a menhelyvezető. Szerinte a sterilizálás lehet az egyetlen hosszú távú megoldás, amelyet 2013-tól egyébiránt a vonatkozó törvény is kötelezőként írt elő.

Sütő Júlia nagykárolyi állatorvos szerint is az ivartalanítás jelenti a leghumánusabb és legmegfelelőbb megoldást a kutyagondokra. „Egyre népszerűbb ez a beavatkozás, sokan már fiatalkorban elhozzák az állatokat. Számtalan jótékony hatása van a műtétnek a kutyák további életére. A nőstények tekintetében számtalan rosszindulatú megbetegedés előzhető meg vele, de a hímek szempontjából is fontos, az életüket veszélyeztető daganatok kialakulása gátolható meg általa” — tette hozzá a szakember. A műtét 40–60 percig tart, és minden esetben mélyaltatásban lévő állaton végzik el. A házikedvenc a beavatkozást követően négy napig antibiotikumos kezelést kap, és a varratokat hét-tíz nap elteltével távolítják el. „Minden esetben felhelyezünk az állatra egy nyakgallért is, ugyanis a friss hegeket nem szabad piszkálnia” — mesélte lapunknak a doktornő, aki naponta átlagban egy ilyen műtétet hajt végre. A szakember felhívja a kutyatulajdonosok figyelmét, hogy a műtétet megelőzően nem szabad az állatokat megetetni, ugyanis az anesztézia során használt szerek hányingerkeltők az állatok számára.

Végh Balázs