Szatmárnémeti

Ingyenes méhnyakrákszűrés

2012.08.29 - 18:40

Szeptember elsejétől ingyenes méhnyakrák szűrésre jelentkezhetnek családorvosuknál a 25 és 64 éves életkor közötti nők, a nem biztosítottak is. A vizsgálat egy öt évig tartó országos program keretében zajlik.

Szeptember elsejétől ingyenes méhnyakrák szűrésre jelentkezhetnek a 25 és 64 éves életkor közötti nők egy országos program keretében, jelentették be tegnap a Szatmár megyei Egészségbiztosítási Pénztárnál tartott sajtótájékoztató keretében. Amint Dorina Dragos Guran, a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője elmondta, a program öt évig fog tartani, mely idő alatt az említett korcsoportba tartozó nők a családorvosuknál kell jelentkezzenek, attól függetlenül, hogy biztosítottak-e vagy sem. Az országos program célja, hogy korai stádiumában felfedezzék a betegséget, amikor még gyógyítható. Szatmár megyében gyakorlatilag 80-100 ezer nő jelentkezését várják a szűrésre a program ötéves időtartama alatt. Azok a nők, akik el kívánják végezni a tesztet, a családorvosuknál kell jelentkezzenek, ahol egy részvételi űrlapot fognak kitölteni, majd a családorvos előjegyzést ír egy olyan rendelőbe, ahol elvégzik majd a vizsgálatot. A teszt eredményét szintén a családorvosnak kell kiértékelnie. Európai szinten jelenleg Romániában a leggyakoribb a méhnyakrák, mondta el dr. Călin Bumbuluţ, a Szatmár Megyei Orvosi Kamara elnöke. Európa más országaiban már a hatvanas években elkezdődtek a hasonló szűrőprogramok, melyek segítségével sok nőnél még korai stádiumban sikerült azonosítani a betegséget, így ezekben az országokban jelentősen lecsökkent a méhnyakrák okozta halálesetek száma. Dr. Matiz Vasile, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház szülész-nőgyógyász osztályvezető főorvosa elmondta, a kórház kötelékébe tartozó nőgyógyászati rendelőkben is végeznek majd vizsgálatokat. Amennyiben diagnosztizálják a betegséget, a megyei kórházban is el tudják végezni a megfelelő kezelést.

Korai stádiumban gyógyítható

A méhnyakrák hosszú évek alatt lassan, lényegében panasz és tünetmentesen kifejlődő, rosszindulatú daganatos betegség, amelyet a humán papillomavírus (HPV) fertőzés okoz. A vírus emberről emberre alapvetően nemi úton terjed. Az aktív nemi életet folytató nők mintegy 80%–a valamelyik életszakaszában megfertőződik a vírus valamelyik típusával. A panaszok és a beteg által is észlelhető tünetek már olyan előrehaladott állapotban jelentkeznek, amikor a teljes gyógyulást eredményező beavatkozásokra nincs lehetőség. Ebben az esetben – az orvosi kezelés ellenére – a beteg életminőségének lényeges romlásához, élettartamának megrövidüléséhez vezet. A rendszeres szűrővizsgálatok azonban lehetővé teszik a korai – még rákmegelőző – állapotok felismerését és lényegében teljes gyógyítását. Emellett ma már hatékony vírusellenes védőoltások is rendelkezésre állnak. Általában a fertőzés látható tünetek nélkül lezajlik, csak a nők 10 százalékánál jelentkezik a betegség. A méhnyakrák leggyakrabban 35-65 éves korú nők körében fordul elő, egyre gyakrabban figyelhető meg azonban fiatalabb korban is. Kockázati tényezőt jelent a dohányzás, a legyengült immunrendszer, továbbá a fogamzásgátló tabletták szedése. A betegség időben történő diagnosztizálása érdekében ajánlják, hogy főleg a veszélyeztetett korú nők időszakonként végeztessék el a tesztet a nőgyógyásznál. Romániában évente 3 ezer új méhnyakrákos megbetegedést diagnosztizálnak a nők körében, és összesen 40 ezer nő szenved a betegségben. Globális szinten a méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a nőknél.

 Pándi Annamária