Szatmárnémeti

Ingyencirkusz a tanácskozáson

2012.10.16 - 18:59

Sértegetésektől volt hangos az a kerekasztal-megbeszélés, mely a vállalkozók gondjaira próbált megoldást keresni. A prefektus nem tudta kezelni a konfliktust, kudarcba fulladt a gyűlés.

 

A Szatmár megyében működő cégek, illetve a közhivatalok képviselőit kerekasztal-megbeszélésre hívta Eugeniu Avram prefektus és Daniela Culic, a Szatmár Megyei Kereskedelmi és Ipari Kamara vezetője. Adina Filip, a Szatmár Megyei Munkaügyi Területi Felügyelőség (ITM) igazgatója elmondta, a legtöbbször előforduló kihágások közé tartozik a munkaerő bejelentésének elmulasztása és a munkaszerződés nélküli munkavállalás. Az ITM ellenőrei azt is megfigyelték, hogy a kényszerszabadságok idején a munkaadók nem fizetik ki a munkásoknak járó 75 százalékos bért, mint ahogy a hétvégén ledolgozott munkaórákért sem kapják a megfelelő juttatást a munkavállalók. Gheorghe Tilibașa, a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) vezetője elmondta, hogy a 76-os számú törvény megszegése pénzbírságot von maga után, és nem figyelmeztetést. A törvény értelmében havonta jelenteniük kell a vállalkozóknak a szabad állások számát, a munkanélküli személy alkalmazását pedig 3 munkanapon belül kell jelenteni az AJOFM-nél, mint ahogy azt is, ha az alkalmazottak több mint 10 százalékát bocsátja el a cég.

Hőbörgő cégvezetők

A két intézményvezető beszámolója után a találkozó ingyencirkusszá alakult át azt követően, hogy két vállalkozó — Vasile Lucuț és Ioan Nistor — vehemensen kritizálta a megyénkbeli, minisztériumi alárendeltségű intézmények vezetőit és a hivatalok által kifejtett tevékenységet. Culic, Filip, Tilibașa mellett Cristian Sasu alprefektus is a két vállalkozó kereszttüzébe került, ez utóbbiak válogatott sértéseket vágtak a fejükhöz, hol arra szólítva fel őket, hogy mondjanak le jelenlegi tisztségükből, hol pedig a megszerzett egyetemi diplomájukkal kapcsolatban fejezték ki kételyeiket. Sasu elnézést kérve a teremben levő személyektől, távozott a megbeszélésről, ezzel fejezve ki nemtetszését a két vállalkozó stílusát illetően. Az intézményvezetők megvédték magukat, azonban Avram nem tudta kezelni a helyzetet, emiatt párbeszéd helyett monológok hangzottak el. Azt követően, hogy valamelyest lenyugodtak a kedélyek, a munkaerőhiányra próbáltak megoldást találni. A hangoskodó vállalkozók azzal a javaslattal álltak elő, hogy a munkanélküliekről az AJOFM vezessen nyilvántartást, melyben tüntessék fel az előző munkahelyeit, illetve az ott tapasztalt magatartását, s az esetleges kihágásokat is, sőt az ajánlólevél ötletét is felvetették, mely szerintük a munkaadónak nyújtana segítséget alkalmazáskor. Kiderült, hogy ajánlólevelet kérhetnek ugyan a munkaadók, de ezt a törvény jelenleg nem szabályozza semmilyen formában. A gyűlés végén az is felvetődött, hogy nem szerveznek több hasonló találkozót, mivel a megoldáskeresés helyett a kölcsönös sértegetésé lett a főszerep.