Vidék

Ingázó iskolások, lestrapált iskolabuszok

2012.09.19 - 07:38

Nem mindig zökkenőmentes a vidéki gyerekek iskolabuszokkal történő ingáztatása, mivel a költségek nőnek, a buszok karbantartása egyre többe kerül, és a távolságok is eléggé nagyok.

A tanév megkezdése után egyre több iskolabusszal találkozhatunk a közutakon, hiszen a gyerekhiány miatt szükségessé váltak az iskola-összevonások, ennek következtében pedig szinte minden községben iskolabuszokkal szállítják a gyerekeket a központi iskolákba. Annak próbáltunk utánajárni, hogy milyen körülmények között ingáztatják a gyerekeket, és milyen terheket ró ez az önkormányzatokra.

Kerekes János, a lázári iskola igazgatója elmondta, hogy az iskolának van egy négyéves iskolabusza, amelynek a szervizelése évente öt-hatezer lejbe kerül, és havonta háromezer lejt költenek üzemanyagra. Mivel az üzemanyagárak folyamatosan emelkednek s a gépkocsi is az évek múlásával gyakrabban szorul szervizelésre, a fenntartási költségek állandóan növekednek. A községben Lázáriban és Sándorhomokon van iskola, az iskolabusz ide szállítja a gyerekeket Nagypeleskéről, Kispeleskéről, Kissárról és Szárazberekről.

Kolcs községben két busszal utaztatják a gyerekeket: az egyik busz az iskoláé, a másik az önkormányzaté. A magyar tagozatosokat a község falvaiból a szamoskrassói, a román tagozatosokat a nagykolcsi iskolába szállítják. Dobrácsapáti és Szamoslippó között körülbelül húsz kilométer a távolság — tudtuk meg Kallós Zoltán igazgatótól.

A kökényesdi iskola 2011-ben kapott új iskolabuszt, ami a most kezdődött tanévtől szállít tizenhat gyereket Csedregből Kökényesdre — tájékoztatott Lukács Dénes iskolaigazgató. Reggel hozza, délben viszi az iskolásokat, a távolság három kilométer. A gépkocsivezető a polgármesteri hivatal alkalmazottja.

A bogdándi iskola 2007-ben kapott iskolabuszt, amivel egyre több a probléma, hiszen naponta hatvanöt kilométert tesz meg. Mészáros Lőrinc iskolaigazgató elmondta, hogy Szilágyszérből negyvenhárom gyereket szállítanak Bogdándra, a busz két utat tesz meg reggel és kettőt délben.

A mikolai iskola egy hároméves Volkswagen típusú buszt működtet. Volt egy ARO típusú iskolabusza, de az már működésképtelen. Dobos Csaba iskolaigazgató úgy véli, hogy túlságosan is igénybe veszik az iskolabuszt: nyolcvan gyereket szállít Újmikolából, Újberekről, Újegriből és Erdőaljáról. Naponta több mint száz kilométert tesz meg, az évi költség meghaladja a tizenötezer lejt.

Elek György

Egyre több iskolabusz tűnik fel a községi utakon, az iskola-összevonások következtében