Egészség

Influenza elleni oltást javasolnak

2020.09.15 - 08:00

Lassan, de biztosan közelít a hideg időszak, ezzel együtt pedig újra elkezdődik a vírusos megbetegedések szezonja. Egyre aktuálisabbá válik az influenza elleni védekezés, melynek leghatékonyabb módja a védőoltás. A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság az érvényes protokollok alapján már tavasszal közölte a szaktárcával, hogy mekkora adag oltásra tart igényt: az előző évek tapasztalatai alapján 15 ezer dózist rendeltek az ingyenes oltáskampányhoz — nyilatkozta dr. Macrina Mihai vezérigazgató. A reményei szerint az oltások a hónap végéig megérkeznek, hogy minél hamarabb kioszthassák azokat a családorvosoknak, és októberben be lehessen oltani az ezt igénylőket. Az ingyenes vakcinával elsősorban a magas rizikófaktorú lakosságot oltják be. A szakemberek abban reménykednek, hogy idén az előző éveknél jóval többen élnek az immunizálás lehetőségével, hiszen az influenza főként ugyanazokat veszélyezteti, mint a koronavírus, vagyis az időseket, a krónikus betegeket és a műtéten átesett embereket. Az oltás ráadásul az orvosoknak is sokat segíthet, hiszen ha kizárhatják az influenzát a tünetek vizsgálatánál, akkor gyorsabban állapíthatják meg a betegség valódi okát.

Miért veszélyes az influenza?

A közegészségügyi igazgatóság egészségügyi neveléssel foglalkozó szakembere, dr. Pallai Ildikó által összeállított tájékoztató szerint az influenza (grippé) igen ragályos fertőző betegség, melynek jellemzői a láz, nagyon rossz közérzet, fejfájás, izomfájdalmak és általában légúti panaszok: orrfolyás, torokgyulladás (piros torok), köhögés, akárcsak a közönséges légúti vírusfertőzések esetében. Súlyos formái alakulhatnak ki, szövődményekkel, baktériumos felülfertőzéssel, különösen gyerekeknél és időseknél, valamint krónikus betegeknél, gyenge ellenálló képességű egyéneknél.

Az influenza járványként jelentkezik a hideg időszakban, de a vírusok terjedését az enyhe időjárás segíti elő. Többféle influenzavírus van, és nagyon változékonyak, ezért a fertőzésen átesett ember is újra megbetegedhet egy másik fajta influenzavírustól. Az influenzavírussal fertőzött páciens már a tünetek jelentkezése előtt 1–2 nappal fertőz, és még a lábadozás idején is.

Érdemes oltatni

A megbetegedés kockázata a közösségekben dolgozók, fertőzésnek kitett emberek (egészségügyi személyzet, tanárok, eladók, tanulók, egyetemisták, öregotthonok lakói, kórházba utalt betegek stb.) esetében, valamint azoknál a legnagyobb, akik koruknál fogva (gyerekek és idősek) vagy krónikus betegségeik miatt gyengébb immunitással bírnak.

Az orvos javaslatára ezek a személyek jó, ha beoltatják magukat influenza ellen. Az oltást lehetőleg az influenzaszezon előtt kell beadni, mert a védettség kialakulásához körülbelül két hétre van szükség. Később is lehet oltani, de a páciens megbetegedhet azon idő alatt, míg az oltás még nem fejtette ki a hatását. Az adott szezon és földrajzi térség számára előállított vakcinát kell használni, mert az a készítmény tartalmazza pontosan azokat a törzseket, melyek előreláthatóan akkor és ott terjednek.

Megbetegedés esetén forduljanak orvoshoz!

A betegnek ágynyugalomra van szüksége, és el kell különíteni: aludjon külön, és otthon is lehet védőmaszkot használni. A beteg gyereket azonnal ki kell venni a közösségből. Tanácsos vitaminok, főleg C-vitamin fogyasztása; a beteg étrendje legyen könnyű, sok folyadékkal (ásványvíz, levesek, tea, gyümölcs- és zöldséglé, joghurt stb.). Az eldugult orrhoz használhatnak fiziológiás sóoldatot (ser fiziologic), ami nem irritál. A beteg, miután kifújta az orrát, eltávolítva a váladékot, lehűtött fiziológiás oldatot szív fel egy tű nélküli fecskendőbe, és átöblíti az orrüregeket. A hűtés hatására összehúzódnak az erek, és a gyulladt nyálkahártya lelohad. Jobb, ha nem használnak rendes orrcseppeket, mert függőséget okoznak — emeli ki az összefoglalóban a doktornő.

A lázcsillapító gyógyszerek közül elsősorban az Algocalmin, Ibuprofen vagy a Paracetamol javallott; felnőtteknek maximum 3 tabletta vagy kúp naponta (fájdalomcsillapító hatásuk is van). Fontos, hogy gyerekeknek semmiképp se adjanak Aspirint (acetilszalicil-sav), mert ritka, de végzetes Reye-szindrómát, az agy és máj súlyos megbetegedését okozhatja. Mivel elősegíti a vérzékenységet, szigorúan tilos gyomor- vagy nyombélfekélyes betegeknek Aspirint adni. Ma már elsősorban azoknak ajánlják (kis adagban) az Aspirint, akiknél trombózis vagy szívinfarktus kialakulásának veszélye áll fenn. A terhes nők különösen óvakodjanak a grippétől, mert vetélést vagy fejlődési rendellenességeket okozhat.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Szatmárnémeti

Újragyulladhat az éjjel kiégett elektromos autó

Szatmárnémetiben, a Traian sugárúton, a Kossuth-kertnél lévő töltőállomásra kötött villanyautó égett hétfő éjjel mint a fáklya!